Сирдарёда сохта долларларни ҳақиқийларига сотаётган «шоввоз» ушланди
Давлат хавфсизлик хизматининг Сирдарё вилояти бўйича бошқармаси ходимлари томонидан Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти билан ҳамкорликда ўтказилган тезкор тадбирда Оқолтин туманида яшовчи, 1998 йилда туғилган фуқаро қалбаки 150 минг АҚШ долларини «шартли харидор»га ҳақиқий 30 минг АҚШ долларига сотган вақтида ашёвий далиллар билан ушланди.
Таъкидланишича, мазкур фуқаро ЖИБ Янгиер шаҳар судининг 2024 йил декабрь ойидаги ҳукми билан Жиноят Кодексининг 168 ва 176-моддаларида назарда тутилган жиноятларни содир этганликда айбдор деб топилиб, унга нисбатан 1 йил 10 ой муддатга озодликни чеклаш жазоси тайинланган ва ҳозирда жазо ўтаётган шахс ҳисобланади.
Терговга қадар текширув давомида, у Қозоғистон Республикасидан контрабанда йўли билан келтирилган ушбу қалбаки купюраларни Тошкент вилоятининг Чирчиқ шаҳрида яшовчи фуқародан олганлиги аниқланди.
Ҳолат юзасидан Жиноят Кодексининг 176-моддаси 3-қисми «а» банди билан жиноят иши қўзғатилиб, қонунбузарга нисбатан қамоқ эҳтиёт чораси қўлланилди.
Ҳозирда тергов ҳаракатлари доирасида унинг жиноий шерикларини аниқлаш бўйича зарур чора-тадбирлар кўрилмоқда.

Сотрудники Управления Государственной службы безопасности по Сырдарьинской области совместно с Департаментом по борьбе с экономическими преступлениями провели оперативное мероприятие, в ходе которого был задержан житель Акалтынского района, 1998 года рождения. Он попался с поличным при продаже поддельных 150 тысяч долларов США «условному покупателю» за настоящие 30 тысяч долларов.
Отмечается, что данный гражданин ранее, в декабре 2024 года, приговором Янгиерского городского суда был признан виновным в совершении преступлений, предусмотренных статьями 168 и 176 Уголовного кодекса, и приговорён к 1 году 10 месяцам ограничения свободы, которое в настоящее время отбывает.
Предварительная проверка показала, что он получил эти поддельные купюры, ввезённые контрабандой из Казахстана, от жителя города Чирчика Ташкентской области.
По данному факту возбуждено уголовное дело по пункту «а» части 3 статьи 176 Уголовного кодекса, в отношении нарушителя избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. В настоящее время в рамках следственных действий принимаются меры по установлению его соучастников.