Сурхондарёдаги сел-сув тошқинлари ҳақида расмий маълумот берилди
Кеча, 21 март куни тахминан соат 19:10 лар атрофида Қумқўрғон тумани ҳудудидаги қир-адирликларда кучли ёмғир ёғиши натижасида йиғилган ёмғир сувлари Арнали сой орқали «Элобод» маҳалласига кириб келган.
Сурхондарё вилояти ҳокимлиги ахборот хизматининг маълум қилишича, кўп миқдордаги ёмғир сувлари маҳалла ҳудудидаги ички сув тармоқларига сиғмасдан, ҳудуддаги 2 та ички кўчаларда жойлашган 47 та хонадоннинг ҳовли ва томорқаларига, айрим турар-жойлар ичкарисига кирган.
Шунингдек, кучли ёмғир сувлари «Азларсой» сойидан тошиб, сой қуйисида жойлашган «Азларсой» маҳалласи ҳудудидаги 5 та ички кўчаларда жойлашган 56 та хонадоннинг ҳовли ва томорқаларига, айрим турар-жойларга сув кирган.
Тошқин оқибатларини бартараф этиш ва аҳолининг хавфсизлигини таъминлаш мақсадида, «Азларсой» маҳалласидаги 56 та хонадондан 210 нафар ва «Элобод» маҳалласидаги 32 та хонадондан 150 нафар аҳоли хавфсиз ҳудудда жойлашган яқин қариндошларининг уйларига вақтинча кўчирилган. Туман марказидаги «Янги шаҳар» маҳалласида жойлашган 2 та 4 қаватли уйларнинг ертўласига йиғилган тошқин сувлари ёнғин-қутқарув техникалари ва мотопомпалар ёрдамида чиқариб ташланди.
Қумқўрғон тумани «Элобод» маҳалласи ҳудудидан ўтувчи М-41 «Алмата-Бишкек-Душанбе-Термиз» автомобиль йўлининг 1535-1536 км оралиғида транспорт воситалари ва йўловчилар хавфсизилигини таъминлаш мақсадида, вақтинчалик ҳаракат чекланиб, сув тошқинлари тугаганидан сўнг, йўлга йиғилган лойқалар махсус техникалар ёрдамида тозаланиб, соат 21:00 да икки томонлама транспорт қатнови тўлиқ тикланди.
Ушбу ҳудудда содир бўлган тошқин сувлари Термиз минтақавий темир йўл узели УКга қарашли, «Қумқўрғон–Элбаён» перегони ПК 8-9 темир йўл остидан ўтган сув қувурига сиғмаганлиги натижасида, темир йўлнинг тахминан 0,4 км қисмидан тошиб ўтиб, шағал қопламасини қисман ювган. Термиз минтақавий темир йўл узули УКнинг 200 нафар ишчи-хизматчилари, авария тиклаш поэзди, 2 та автоюклагич, 1 та экскватор ёрдамида, 28 та вагонларда олиб келинган шағал темир йўлнинг зарар кўрган участкасига ётқизилиб, таъмирлаш ва тиклаш ишлари бажарилди ҳамда бугун, 22 март куни соат 07:00 да темир йўл ҳаракати тўлиқ тикланди.
Айни вақтда «Элобод» маҳалласи ички кўчалари, йўллар ва бошқа жойларни лойқадан тозалаш ишлари амалга оширилмоқда. Тезкор тадбирларга 462 нафар ходим, 7 та техника, 11 та мотопомпа, 24 та мухандислик техникалари жалб қилинган.
Юзага келган сув тошқинлари оқибатида жароҳат олганлар йўқ.
Ҳолат шахсан вилоят ҳокимининг назоратига олинган бўлиб, кечанинг ўзида ҳодиса жойига вилоят ҳокимининг ўринбосарлари, ФВВ вакили, ФВБ, ИИБ, МГБ бошлиқлари, туман ҳокимлиги, сектор раҳбарлари, корхона ва ташкилот мутасаддилари етиб боришган ҳамда тошқинга қарши вилоят тезкор штаби тузилган. Ҳозирда тезкор штаб томонидан ҳодиса оқибатларини ўрганиш, етказилган талофатларни бартараф этиш, аҳолига кўмак бериш чоралари кўрилмоқда. Амалга оширилган ишлар юзасидан вилоят раҳбарига ахборот бериб борилмоқда, дейилади расмий хабарда.
Бундан ташқари, вилоятнинг Шўрчи, Шеробод ва Бандихон туманларининг айрим маҳаллаларида ҳам кўп миқдорда ёмғир ёғиш ҳодисалари содир бўлган бўлиб, ёмғир сувлари ҳудудлардан оқиб ўтувчи сел йўллари орқали хавфсиз оқиб ўтган. Ушбу ҳудудлардан талофатлар тўғрисида маълумотлар келиб тушмаган.

В Сурхандарье селевые потоки подтопили десятки домов
Вчера, 21 марта, примерно в 19:10 на фоне проливных дождей на территорию Кумкурганского района с гор сошел селевой поток. Об этом сообщает пресс-служба хокимията области.
Сообщается, что в махалле «Элабад» вода с грязью затопила дворы и 47 домов, расположенных на двух улицах в этом районе.
Также из-за переполненного ручья «Азларсой» водой затопило дворы и приусадебные участки 56 домов, расположенных ниже по течению ручья на 5 улицах махалли «Азларсой». Также вода проникла в некоторые дома.
В хокимияте области заверили, что в целях ликвидации последствий наводнения и обеспечения безопасности граждан 210 жителей 56 домов махалли «Азларсой» и 150 жителей 32 домов махалли «Элабад» на время переехали к родственникам, проживающим в безопасной зоне.
Сообщается о подтоплении подвалов двух 4-этажных домов в махалле «Янги шахар». Последствия ликвидировали с помощью пожарно-спасательной техники и мотопомп.
Селевой поток также подтопил проезжую часть на участке 1535-1536 км автодороги М-41 «Алматы - Бишкек - Душанбе - Термез», проходящем по территории махалли «Элабад» Кумкурганского района. На время данная дорога была закрыта. После очистки территории с помощью специальной техники в 21:00 движение транспорта по этой трассе было восстановлено.
В Кумкурганском районе сход селя также подтопил около 0,4 км участка железной дороги на перегоне «Кумкурган – Эльбаон» и частично смыл гравийное покрытие.
В ликвидации последствий на железной дороге были задействованы 200 железнодорожников, аварийно-восстановительный поезд, 2 автопогрузчика, экскаватор и 28 вспомогательных вагонов.
Сообщается, что ситуация взята под личный контроль хокима области, и в ночь на место происшествия прибыли заместители хокима области, представители всех соответствующих организаций, руководители секторов, должностные лица предприятий и организаций, а также был создан областной штаб по борьбе с наводнениями.
В настоящее время специалисты штаба подсчитывают ущерб, нанесенный району, оказывается помощь населению.
Отмечается, что сход селей также наблюдался и в других районах Сурхандарьи - Шурчинском, Шерабадском и Бандиханском. Сообщается, что данных о пострадавших из этих районов не поступало.