Тергов ҳибсхоналарига келган шахслар мажбурий тиббий кўрикдан ўтказилади
Ички ишлар вазирлиги тергов ҳибсхоналари ва жазони ижро этиш муассасаларида сақланаётган шахсларнинг тиббий-санитария таъминоти бўйича қоидаларга  ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш режалаштириляпти.
Унга кўра, тергов ҳибсхоналарига келтирилган шахслар умумий камераларга жойлаштирилишидан аввал (транзит билан келаётганлар ҳам) икки соат ичида тиббиёт ходими томонидан (атрофдагиларга эпидемиологик хавф туғдириши мумкин бўлганларни, шошилинч ёки кечиктириб бўлмайдиган тиббий ёрдамга муҳтож беморларни зудлик билан) тана кўриги, антропометрия, термометрия текширувларини ўтказиш ҳамда тан жароҳати, шикастланиш даражаси ва белгиларини аниқлаш мақсадида мажбурий тиббий кўрикдан ўтказилади.
Текширув давомида тергов ҳибсхонасининг у билан бир жинсда бўлган ходими иштирок этади.
Мажбурий тиббий кўрикни ўтказишда қамоққа олинганнинг розилиги билан унинг адвокати ҳам иштирок этиши мумкин.
Мажбурий тиббий кўрик натижасида аниқланган касалликлар ёки шикастланишлар тўғрисидаги маълумотлар тиббиёт ходими томонидан журналга қайд этилади.
Тергов ҳибсхонасига жойлаштирилган қамоққа олинганлар бошқа жойга ўтказилганда ёки процессуал ҳаракатлар ўтказиш учун олиб чиқилиб, тергов ҳибсхонасига қайтарилганда улар ушбу Қоидаларда назарда тутилган тартибда мажбурий тиббий кўрикдан ўтказилади.
Ҳибсхонага олиб келинган шахс мажбурий тиббий кўрикдан ўтказиш вақтида танасида жароҳатлар, шикастланишлар ва яралар аниқланган тақдирда, уч нусхада далолатнома тузилиб, тергов ҳибсхонаси бошлиғининг ёрдамчиси – тезкор навбатчи ва шахсни олиб келган қоровул бошлиғи томонидан имзоланади.
Мажбурий тиббий кўрик давомида аниқланган жароҳатлар юзасидан қамоққа олинганга маълум қилинади ва зудлик билан ТҲ тезкор-қидирув хизмати ходимлари томонидан прокурорга хабар берилади ҳамда ҳолат юзасидан текширув ўтказилади.
Қайд этилишича, юқоридаги янги тартиблар орқали тергов ҳибсхоналарида сақланаётган шахсларнинг ҳуқуқ ва эркинликлари кафолатларини янада кучайтиришга, шу жумладан қийноққа солиш ва бошқа шафқатсиз, ғайриинсоний ёки қадр-қимматни камситувчи муомала ҳамда жазо турларини кўллаш ҳолатларининг олдини олишга эришилади.

В Узбекистане введут обязательный медосмотр лиц, поступивших в следственные изоляторы
Планируется внесение изменений и дополнений в Правила медицинского и санитарного обеспечения лиц, содержащихся в следственных изоляторах и учреждениях исполнения наказаний Министерства внутренних дел.
Согласно проекту, лица, доставленные в следственные изоляторы (включая прибывших транзитом), до размещения в общих камерах в течение двух часов должны пройти обязательный медицинский осмотр медицинским работником. В ходе осмотра проводятся обследования: осмотр тела, антропометрия, термометрия, а также фиксируются телесные повреждения, травмы и их признаки. В случае выявления лиц, представляющих эпидемиологическую опасность, либо нуждающихся в неотложной медицинской помощи, им помощь оказывается незамедлительно.
Во время обследования присутствует сотрудник следственного изолятора одного пола с осматриваемым лицом.
С согласия задержанного в обследовании может участвовать его адвокат.
Информация о выявленных заболеваниях или повреждениях вносится медицинским работником в специальный журнал.
При переводе задержанных в другое место либо при возвращении их после процессуальных действий проводится повторный обязательный медицинский осмотр в порядке, предусмотренном Правилами.
Если при проведении осмотра на теле задержанного выявлены травмы или раны, составляется акт в трёх экземплярах, который подписывается дежурным помощником начальника изолятора — оперативным дежурным и начальником конвоя, доставившим лицо.
О факте выявления телесных повреждений задержанному сообщается, и оперативно-розыскная служба изолятора немедленно уведомляет прокурора для проведения проверки обстоятельств произошедшего.
Отмечается, что введение указанных новых правил направлено на дальнейшее усиление гарантий прав и свобод лиц, содержащихся в следственных изоляторах, а также на предотвращение пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания.