«Тез ёрдам»га смартфон орқали мурожаат йўллаш йўлга қўйилади
Жорий йилнинг якунига қадар Тошкент «Тез тиббий ёрдам»и 141 дона «Форд» русумли реанимобилга эга бўлади.
Бу ҳақда шаҳар ҳокимлиги матбуот хизмати ёзмоқда.
Улардан 9 таси ҳозирги кунда пойтахтга етказиб бўлинган. Реанимобилларнинг ҳар бири замонавий тиббиёт ускуналари билан таъминланган. Шунингдек, уларда кузатув камералари ўрнатилган бўлиб, тиббиёт ходимлари улар орқали ўта оғир ҳолатдаги беморларга ёрдам бериш учун бошқа шифокорлардан тезкорлик билан маслаҳат олиш имкониятига эга бўлади.
Бутун Ўзбекистон бўйлаб янги тез тиббий ёрдам реанимобиллари пайдо бўлади
155 миллион долларлик лойиҳа доирасида Ўзбекистоннинг барча ҳудудларида мавжуд бўлган тез ёрдам транспорт авто заҳирасини янгилаш режалаштирилган. Ҳозирги кунда Huawei компанияси билан маблағларни жалб қилиш бўйича музокаралар олиб борилмоқда.
Тез ёрдамга смартфон орқали мурожаат жўнатиш имкони пайдо бўлади
Янгиликлар бу билан чекланмайди. Беморлар учун мобил илова ҳам ишлаб чиқилиши кутилмоқда. У орқали бемор бевосита ўз телефони ёки смартфонидан тез ёрдамга мурожаат жўнатиш имкониятига эга бўлади. Бундан ташқари, тез тиббий ёрдам станцияси фаолиятини таъминлайдиган автоматлаштирилган бошқарув тизими синов тариқасида жорий этилмоқда. Ушбу тизимнинг кўплаб вазифаларидан бири беморлардан тушган мурожаатларни рўйхатга олишдан иборат.
Ҳозирги кунда ушбу тизимдан фойдаланадиган ишчиларни ўқитиш ишлари олиб борилмоқда. 1 декабрдан бошлаб ушбу тизим тўлиқ ишга тушади.

В Ташкенте скорую помощь можно будет вызывать через мобильное приложение
«Скорая помощь» Ташкента получит 141 современных реанимобилей марки Ford до конца этого года, на данный момент в столицу уже доставлено 9 таких автомобилей. Об этом сообщает пресс-служба столичного хокимията.
Они оснащены современным медицинским оборудованием, также в них будут работать камеры наблюдения, через которые медработники скорой помощи смогут получать срочные консультации врачей для оказания немедленной помощи тяжелобольным пациентам.
По всему Узбекистану появятся новые реанимобили скорой помощи
Также в рамках проекта стоимостью 155 миллионов долларов планируется обновление существующего транспортного автопарка скорой помощи во всех регионах Узбекистана. С компанией Huawei сейчас проводятся переговоры о привлечении необходимых средств.
Через смартфон можно будет направить обращение в скорую помощь
На этом нововведения не заканчиваются: ожидается разработка мобильных приложений, с помощью которых больные смогут непосредственно отправить свои обращения с планшета или телефона.
Кроме того, в тестовом режиме внедряется автоматизированная система управления службы скорой медицинской службы, которая должна обеспечивать управление деятельностью станции скорой медицинской помощи. Одной из множества функций данной системы является регистрация вызовов от пациентов.
В данное время начинается обучение работников, которые будут использовать эту систему. Начиная с 1 декабря этого года система будет полностью запущена в Ташкенте.