Тожикистонлик она-бола тўрт нафар ўзбекистонликни Россияда қулдек ишлатган
Москва яқинида яшовчи, асли тожикистонлик она ва ўғли тўрт нафар ўзбекистонлик фуқарога қулларча муносабатда бўлиб, далада ишлатган. Бу ҳақда Россия тергов қўмитаси ҳудудий бошқармасига асосланиб «Вести» хабар берди.
Замонавий «крепостнойлик ҳуқуқи» Серпухово туманида ўтган июнь ойида, 29 ёшли хўжайин Ўзбекистондан тўрт кишини олиб келганидан кейин йўлга қўйилган. У 15 кунга 250 доллардан ҳақ тўлаш бўйича ваъдасида турмаган, камига унинг 51 ёшли онаси керакли ҳужжатларни расмийлаштириш баҳонасида ўзбекистонликларнинг паспортларини олиб қўйган.
Оқибатда, дейилади тергов қайдида, чорасиз қолган мигрантлар фақат қорин тўйғазиш учун меҳнат қилишга мажбур бўлишган.
Ўзбекистонликлар бир ойдан кўп текинга ишлашган, кейин амаллаб полиция бўлинмасига етиб олишган.
Қилмишлари учун она ва бола 10 йилгача озодликдан маҳрум этилиши мумкин. Тергов талқинига кўра, улар бунақа ишни биринчи марта қилаётгани йўқ.

Граждан Таджикистана задержали за использование рабского труда
Гражданка Таджикистана и её сын подозреваются во взятии в рабство мужчин из Узбекистана. Их привезли в Подмосковье и оставили без обещанных денег и документов.
Людям обещали зарплату не менее 250 долларов за 15 дней работы на сельхозполях под Серпуховом. Под предлогом оформления регистрации и патента на трудовую деятельность у мигрантов забрали все документы. Спустя месяц обманутые приезжие смогли обратиться в полицию. 51-летнюю рабовладелицу и её 29-летнего сына задержали.
В настоящее время подозреваемые допрашиваются, устанавливается точное количество потерпевших. Запланировано проведение очных ставок и дополнительного осмотра места. Следствие будет ходатайствовать перед судом об избрании в отношении подозреваемых меры пресечения в виде заключения под стражу, — сообщили АГН «Москва» в пресс-службе ГСУ СК РФ по Московской области.