«Ўзбекнефтгаз»: «Ишчи гуруҳ» томонидан конлар фаолияти таҳлил этилиб, аниқланган камчиликлар жойида бартараф этилди
«Ўзбекнефтгаз» АЖ Бошқарув раиси Меҳриддин Абдуллаев бошчилигидаги «Ишчи гуруҳ» томонидан Қашқадарё вилоятида жойлашган конларда газ қазиб чиқаришни кўпайтириш ва геологик-техник тадбирларни амалга ошириш бўйича амалга оширилаётган тадбирларнинг ҳолатини назорат қилиш ишлари давом этмоқда.
Бошқарув раиси бошчилигидаги «Ишчи гуруҳ»нинг ўрганиш ишларида конларда амалга оширилаётган айни ҳолатни таҳлил қилиш, аниқланган камчиликларни жойида бартараф этиш орқали нефть ва газ қазиб чиқариш ҳажмини ошириш кўзда тутилган.
Назорат тадбирининг иккинчи кунида Бошқарув раиси бошчилигидаги «Ишчи гуруҳ» Муборак нефть ва газ қазиб чиқариш бошқармасига қарашли 10 га яқин кондаги қудуқлар фаолияти билан танишилди.
«Ишчи гуруҳ»и айни пайтда бурғилаш жараёнлари кетаётган «Зеварда» конидаги 335-, 336-, 321-сонли ишлатиш қудуқларини бориб ўрганди. Бу ерда бурғилаш ташкилоти ва Муборак нефть ва газ қазиб чиқариш бошқармаси раҳбарияти билан бурғилаш ишларининг белгиланган режа бўйича бажарилиши таҳлил қилинди. Бошқарув раиси томонидан бурғилашни жадаллаштириш учун зарур бўлган моддий-техник ресурсларни ўз вақтида етказиб бериш каби муаммоли масалаларни ҳал этиш бўйича топшириқлар берилди.
Айни пайтда газ қазиб чиқаришни кўпайтириш мақсадида «Жанубий Кемачи» конидаги мавжуд газ қудуқлар мажмуасида ёнлама ўзанни бурғилаш билан қудуқларни мураккаб таъмирлаш ишлари олиб борилмоқда. 2023 йилда ушбу кондаги 13 та қудуқда шу турдаги ишларни амалга ошириш белгиланган бўлиб, ҳозирда 1-, 2-, 24-, 64- ва 144-сонли қудуқларда мураккаб таъмирлаш ишлари олиб борилмоқда. Ўрганиш жараёнларида таъмирлаш ишлари учун жалб қилинган махсус техника воситалари ва уларнинг имкониятлари муҳокама қилинди. Бошқарув раиси масъул департамент бошлиқларига мазкур қудуқлардан олинадиган натижаларнинг самараси асосида ушбу йўналишдаги тадбирларни кенг татбиқ этиш масаласини ўрганиш бўйича кўрсатмалар берди.
Маълумот учун қайд этиш жоизки, мураккаб турдаги таъмирлаш ишлари олиб борилаётган ушбу қудуқларни бурғилашга дунёнинг илғор компанияларидан бири бўлган «Yantai Jereh Petroleum Equipment & Technologies Co. LTD» корхонасининг замонавий қурилмалари билан жиҳозланган «ZJ-20» ва «ZJ-30» бурғилаш дастгоҳлари жалб қилинган. Қудуқларни йўналишли ва горизонтал қисмларини бурғилаш ҳамда технологик назорат қилиш хизматлари Хитойнинг «KARAMAY JIANYE ENERGY Co.Ltd» компаниясининг юқори малакали мутахассислари томонидан замонавий технологиялари асосида амалга оширилмоқда.
«Ишчи гуруҳ» Муборак ҳудудида углеводородлар захираларини ошириш Дастури доирасида 2022 йилда очилган янги майдонларда олиб борилаётган ишлар ҳолатини назорат қилиш мақсадида «Тегирмон» гуруҳи конларини кўздан кечирди. Дастлаб «Тегирмон» конидаги 6-, 14-, 17-сонли, «Ғарбий Тегирмон» конидаги 12-сонли ишлатиш қудуқларини бурғилаш ишлари ўрганилди. Шунингдек, «Янги Олот» майдонидаги 4-, 5- сонли ва «Олтинкўл» истиқболли майдонидаги 1-сонли ишлов-қидирув қудуқларида олиб борилаётган бурғилаш жараёнлари билан танишилди.
Бошқарув раиси томонидан «Янги Олот» конининг истиқболларини баҳолаш мақсадида 10-ОЭ-сонли ишлатиш қудуғини бурғилаш жойи белгиланди. Қудуқлар ўрнини белгилашда Моделлаштириш маркази томонидан амалга оширилган ишлар ҳисоботи тингланди. Масъулларга қудуққа бурғилаш дастгоҳини ўрнатиш ва бурғилаш ишларини бошлашга рухсат берилди.
Бошқарув раиси «Янги Олот» конидаги ишларни жадаллаштириш мақсадида кон бошлиқлари, бурғилаш ва капитал таъмирлаш усталари билан суҳбатлашиб, улар томонидан билдирилган ўринли таклиф ва мулоҳазалар бўйича масъулларга топшириқлар берди.
Эслатиб ўтамиз, Муборак нефть ва газ қазиб чиқариш бошқармаси томонидан 2022 йилда 34 та газ конидаги 619 та ишлатиш қудуқларидан 14,7 млрд куб метр табиий газ қазиб чиқаришга эришилган эди. Конлардан қазиб олинган газ 15 та газни дастлабки ва комлекс тайёрлаш қурилмаларида бирламчи тайёрланиб, 16 та Сиқув компрессор станцияларида босими оширилиб қайта ишлаш учун Муборак газни қайта ишлаш заводига узатилди.
2023 йилда Муборак нефть ва газ қазиб чқариш бошқармасида геологик техник тадбирлар доирасида 26 та қудуқни бурғилаш (шундан 16 таси излов-қидирув қудуғи), 245 та қудуқни капитал таъмирлаш ва интенсификация қилиш ҳамда 8 та технологик объектни ишга тушириш режалаштирилган. Бунинг натижада 1 630,6 млн куб метр табиий газ ва 14,3 минг тонна суюқ углеводородлар қазиб чиқаришга эришилади.

«Узбекнефтегаз»: «Рабочей группой» проанализирована деятельность месторождений, выявленные недостатки и устранены на месте
Продолжается работа «Рабочей группы» во главе с Председателем Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддином Абдуллаевым по контролю за состоянием проводимых мероприятий по увеличению добычи газа и реализации геолого-технических мероприятий на месторождениях Кашкадарьинской области.
Изучения «Рабочей группы» во главе с Председателем Правления направлена на увеличение добычи нефти и газа путем анализа текущей ситуации на месторождениях, и устранения выявленных недостатков на месте.
Во второй день визита «Рабочая группа» во главе с Председателем Правления ознакомилась с деятельностью скважин около 10 месторождений, подведомственных Мубарекскому нефтегазодобывающему управлению.
«Рабочая группа» изучила эксплуатационные скважины №335, 336, 321 месторождения «Зеварда», где в настоящее ведутся процессы бурения. С руководством буровой организации и Мубарекского нефтегазодобывающего управления проведен анализ выполнения буровых работ по установленному плану. Председателем Правления даны поручения по решению проблемных вопросов по своевременной поставке материально-технических ресурсов, необходимых для ускорения бурения.
В настоящее время с целью увеличения добычи газа ведется комплексный ремонт скважин с бурением бокового ствола в существующем комплексе газовых скважин на месторождении «Южный Кемачи». В 2023 году планируется провести аналогичные работы на 13 скважинах этого месторождения, в настоящее время на скважинах №1, 2, 24, 64 и 144 ведутся комплексные ремонтные работы. В процессе изучения обсуждена спецтехника, используемая для ремонтных работ, и их возможности. Председателем Правления руководителям ответственных департаментов даны поручения по изучению вопроса широкого применения мероприятий в данном направлении на основе результатов, полученных от этих скважин.
Следует отметить, к комплексному ремонту данных скважин привлечены буровые станки «ZJ-20» и «ZJ-30», оснащенные современными установками производства одной из ведущих мировых компаний «Yantai Jereh Petroleum Equipment & Technologies Co Ltd.». Вместе с тем, бурение линейных и горизонтальных частей скважин, а также услуги по технологическому контролю осуществляются высококвалифицированными специалистами китайской компании «KARAMAY JIANYE ENERGY Co.Ltd» на основе современных технологий.
Рабочая группа также посетила месторождения группы «Тегирмон» с целью контроля за состоянием работ на новых месторождениях, открытых в 2022 году в рамках Программы наращивания запасов углеводородов на территории Мубарека. Первоначально изучили бурение эксплуатационных скважинах № 6,14,17 на месторождении «Тегирмон», №12 на месторождении «Гарбий Тегирмон». Помимо ознакомились с работами по бурению эксплуатационно-поисковых скважин №4,5 на месторождении «Янги Олот» и №1 на перспективной площадке «Олтинкуль».
Председателем Правления определено место бурения скважины №10-ОЭ для оценки перспективности месторождения «Янги Олот». Заслушан отчет о работе, проведенной Центром моделирования по определению местоположения скважин. Ответственным лицам дано разрешение на установку бурового станка на скважину и начать бурение.
В целях ускорения работ на месторождении «Янги Олот» Председатель Правления побеседовал с начальниками месторождений, мастерами бурения и капитального ремонта, дал поручения ответственным по представленными ими предложений.
Стоит отметить, что в 2022 году Мубарекским нефтегазодобывающим управлением добыто 14,7 млрд кубометров природного газа из 619 эксплуатационных скважин на 34 газовых месторождениях. Газ, добытый с месторождений, прошел первичную подготовку на 15 установках предварительной и комплексной подготовки газа, после повышения давления на 16 компрессорных станциях, передан на Мубарекский газоперерабатывающий завод для переработки.
В 2023 году в Мубарекском нефтегазодобывающем управлении в рамках геологотехнических мероприятий планируется пробурить 26 скважин (из них 16 разведочных), провести капитальный ремонт и интенсификацию 245 скважин и ввести в эксплуатацию 8 технологических объектов. В результате будет добыто 1 630,6 млн. кубометров природного газа и 14,3 тыс. тонн жидких углеводородов.