Ҳукумат қарори (573-сон, 09.07.2019 й.) билан Тошкент кимё-технология институтининг Янгиер филиали ташкил этилди. Бу ҳақда адлия вазирлиги матбуот хизмати томонидан хабар тарқатилган.
Қарорга мувофиқ, кимёвий технологиялар соҳасида малакали кадрлар тайёрлаш ва қайта тайёрлаш, корхоналарнинг муаммоларини ҳал этишга қаратилган инновацион тадқиқотларни фаол ривожлантириш Филиалнинг асосий вазифаларидан этиб белгиланди.
2019/2020 ўқув йилида Филиалга давлат буюртмаси асосида ўқишга қабул қилиш параметрлари таълим муассасаларига қабул қилиш бўйича давлат комиссиясининг қарорига асосан тасдиқланади.
2020/2021 ўқув йилидан бошлаб талабаларни қабул қилиш сони белгиланган тартибда ҳар йили тасдиқланадиган республика олий таълим муассасаларига ўқишга қабул қилиш параметрларидан келиб чиққан ҳолда белгиланади.
Қарор билан Филиал ўз фаолиятини Янгиер қурилиш ва коммунал хўжалик касб-ҳунар коллежининг бино ва иншоотларида олиб боради.
Мазкур касб-ҳунар коллежи ўқувчилари ўқишни битиргунларига қадар Филиал биноларида ўқув жараёнини давом эттиради.
Шунингдек, Филиални юқори малакали, илмий ва илмий педагогик кадрлар билан таъминлаш мақсадида Филиал учун илмий-тадқиқот институтлари ва республиканинг етакчи олий таълим муассасаларида таянч докторантурага 2020 йилдан мақсадли квоталар ажратилиши таъминланади.

Образован Янгиерский филиал Ташкентского химико-технологического института
Постановлением Правительства образован Янгиерский филиал Ташкентского химико-технологического института. Об этом сообщило Министерство юстиции.
В соответствии с Постановлением основными задачами Филиала являются подготовка и переподготовка квалифицированных кадров в области химических технологий, активное развитие инновационных исследований, направленных на решение проблем предприятий.
Параметры приема в Филиал на основании государственного заказа на 2019/2020 учебный год утверждаются решением Государственной комиссии по приему в образовательные учреждения.
Начиная с 2020/2021 учебного года, количество приема студентов определяется исходя из параметров приема в высшие учебные заведения республики, утверждаемых ежегодно в установленном порядке.
В соответствии с постановлением Филиал осуществляет свою деятельность в зданиях и сооружениях Янгиерского профессионального колледжа строительства и коммунального хозяйства.
Студенты данного профессионального колледжа продолжат учебный процесс в зданиях Филиала до окончания учебы.
В целях обеспечения Филиала высококвалифицированными, научными и научно-педагогическими кадрами в научно-исследовательских институтах и ведущих высших учебных заведениях республики будет обеспечено выделение для Филиала целевых квот на базовую докторантуру с 2020 года.