Тошкентдаги School 21 ўз фаолиятининг бир йиллигини нишонлади
Жорий йилнинг 2 октябрь санасида Тошкент шаҳридаги School 21 рақамли технологиялар мактаби ташкил топганлигининг бир йиллиги кенг нишонланди. Ўтган бир йил мобайнида минглаб инсонлар ўзларини IT соҳасида бепул синаб кўришга эришдилар, улар учун мактаб янги касб ва янги имкониятлар учун ҳақиқий порталга айланди. Айнан шунинг учун байрам «IT оламига портал» концепцияси остида ўтиб, мактаб иштирокчилари, Рақамли технологиялар вазирлиги вакиллари, маҳаллий ва халқаро компаниялар ҳамкорлари, шунингдек, School 21 дўстларини бирлаштирди.
Маросимда мактаб жамоаси йил якунини сарҳисоб қилишди. Маълум бўлишича, бу даврда кампусга 45 мингдан ортиқ ариза келиб тушган, 5000 дан ортиқ киши саралаш интенсивлари - «ҳовуз»дан ўтган. Мактаб ташқи тадбирларда фаол иштирок этиш билан бирга, ўз идеатонлари, хакатонлари ва маҳорат дарсларини ўтказди. Жорий йилда Тошкент кампусида робототехника лабораторияси ишга туширилди, унда иштирокчилар янги технологик ечимларни яратиш ва синовдан ўтказиш имконига эга бўлишади, лаборатория базасида эса Launch Lab 21 талабалар лойиҳалари акселератори ишга туширилмоқда.
Таъкидлаш лозимки, ўтган вақт мобайнида ҳамкор компания ва ОТМ лар сони 80 нафарга етди, ўнлаб иштирокчилар миллий ва халқаро ташкилотларда дастлабки амалиётларини ўташни бошлашди - бу кўпчилик учун келажак касби сари қўйилган ишончли қадам бўлди. Шунингдек, тадбир давомида иштирокчилар бугунги кунда ривожлантираётган стартаплари ҳақидаги тақдимот билан саҳнага чиқишдии. Улар орасида болалар учун «Step to the moon» онлайн таълим платформаси, жониворларга ғамхўрлик қилиш ва уй ҳайвонларини излашга мўлжалланган «PetLink» иловаси, маърузачиларнинг тақдимотлари ва транскрипцияларини турли тилларга таржима қилиш учун «MultiTarj» хизмати ва бошқалар мавжуд.
Зарина Лухманова, School 21 ижрочи директори:
«School 21 - бу мактабни қўллаб-қувватлайдиган ва унинг миссиясига ишонадиган барча ходимлар, иштирокчилар ва ҳамкорлардан иборат катта жамоадир. Ушбу жамоа билан биргаликдаги саъй-ҳаракатларимиз туфайли бугун ҳақиқий натижаларни кўрмоқдамиз: ўн минглаб аризалар, янги лойиҳалар, амалиётлар ва иштирокчилар ютуқлари шулар жумласидандир. Шуларни инобатга олиб, бугун биз ташаббусларни биргаликда амалга ошираётган ҳамкорларимизга миннатдорчилик билдирдик ва олтита номинация бўйича энг шижоатли иштирокчиларни тақдирладик. Бу барчанинг саъй-ҳаракатлари беҳуда эмаслиги ва биргаликда янада кўпроқ нарсага қодир эканлигимизнинг исботидир».
Байрамнинг асосий қисми мактаб экотизимини ривожлантиришга салмоқли ҳисса қўшаётган School 21 ҳамкорларига мукофотлар топшириш, шунингдек, клуб етакчилари, волонтёрлар, амбассадорлар, лойиҳа яратувчилар, энг фаол ва интилувчан иштирокчиларни тақдирлашдан иборат бўлди.
Зулфизар Махкамова, «Йил пири» номинацияси ғолиби:
«Тўғрисини айтсам, мактаб мукофотининг бош номинациясини қўлга киритаман деб ўйламагандим, чунки School 21да билимли, шижоатли ва ёрқин иштирокчилар жуда кўп. Ўйлашимча, иштирокчилар менинг фаоллигимга овоз беришди, чунки мен волонтёрлик лойиҳаларида, тадбирларда иштирок этяпман, қолаверса, ҳозирда трайбмастерлик вазифасини бажаряпман».
Тушликдан сўнг барча хоҳишига қараб ўзини турли ўйинлар ва дўстона турнирларда синаб кўриш, рақсга тушиш, қўшиқ айтиш, маҳорат дарсларида қатнашиш, кампус клублари билан танишиш ва спорт дастурлаш бўйича беллашиш имконига эга бўлишди. Кун асосий таълим иштирокчилари ўртасидаги жамоавий турнир, байрам торти ва DJ билан якунланди.
Дилшодбек Саримсоқов, асосий таълим иштирокчиси, робототехника клуби етакчиси:
«Байрам мароқли лаҳзаларга бой бўлди, чунки турли тадбирлар, лойиҳалар ва инсонлар бир ерга жамланган! Бизнинг робототехника клубимиз аъзолари меҳмонларга клубимизда йиғилган роботларни намойиш этишди. Улар орасида итлар, камерали ва камерасиз машиналар ва бошқаларни кўриш мумкин. Биз учун бу ютуқларимиз билан ўртоқлашиш, тадбир иштирокчиларини муҳандислик ва робототехника соҳасида ўзларини синаб кўришга илҳомлантириш имконини берди».
Тошкентдаги School 21 мактаби ташкил топганлигининг бир йиллиги билим, бирдамлик ва янги имкониятлар байрамига айланди. Ушбу кун мактабнинг IT компаниялари, жамоалар, соҳада карьера қураётганлар учун эътиборга молик марказга ва Ўзбекистон рақамли экотизимининг муҳим воситасига айланганини яна бир карра намоён этди.
School 21 аъзоси бўлишни ва IT соҳасида ўз кучини синаб кўришни истаганларни саралаш «ҳовузи»га таклиф қиламиз. Унинг энг яхши иштирокчилари хоҳишларига қараб, ўртача 9 ойдан 2 йилгача давом этадиган асосий таълим босқичига қабул қилинади.

2 октября школа цифровых технологий School 21 в Ташкенте отпраздновала первый день рождения. За год тысячи людей бесплатно попробовали себя в IT, для них школа стала настоящим порталом в новую профессию и новые возможности. Именно поэтому праздник прошёл под концепцией «Портал в мир IT» и собрал участников школы, представителей Министерства цифровых технологий, партнёров локальных и международных компаний, а также друзей School 21.
На церемонии команда школы подвела итоги года. За этот период в кампус поступило более 45 тысяч заявок, более 5000 человек прошли через отборочные интенсивы – «бассейн». Школа активно участвовала во внешних мероприятиях, а также проводила собственные идеатоны, хакатоны и мастер-классы. В этом году в ташкентском кампусе заработала лаборатория робототехники, где участники создают и тестируют новые технологические решения, и на её базе уже запускается акселератор студенческих проектов Launch Lab 21.
Количество партнёров увеличилось до 80 компаний и университетов, десятки участников уже вышли на свои первые стажировки в национальные и международные организации — для многих это стало уверенным шагом в будущую профессию. На сцене также выступили участники со своими стартапами, которые они развивают сегодня. Среди них образовательная онлайн-платформа для детей «Step to the moon», приложение «PetLink» для спасения животных и поиска домашних питомцев, сервис «MultiTarj» для перевода презентаций и транскрипций спикеров с мероприятий на разные языки и другие.
Зарина Лухманова, исполнительный директор School 21:
«School 21 — это большая команда из сотрудников, участников и партнёров, всех тех, кто поддерживает школу и верит в её миссию. Благодаря совместным усилиям мы видим реальные результаты: десятки тысяч заявок, новые проекты, стажировки и достижения пиров. Сегодня мы поблагодарили партнёров, с которыми вместе реализуем инициативы, и наградили самых мотивированных участников в шести номинациях. Это доказательство того, что усилия каждого не напрасны, и вместе мы можем ещё больше».
Отдельной частью праздника стало вручение наград партнёрам School 21, которые вносят значимый вклад в развитие экосистемы школы, а также награждение самых активных и мотивированных пиров — от лидеров клубов и волонтёров до амбассадоров и создателей проектов.
Зулфизар Махкамова, победительница в номинации «Пир года»:
«Честно говоря, я не ожидала, что выиграю в главной номинации премии школы, ведь в School 21 очень много умных, смелых и ярких участников. Думаю, ребята проголосовали за мою активность: я участвую в волонтёрских проектах, мероприятиях, а сейчас являюсь трайбмастером».
После обеда все желающие могли попробовать себя в играх и дружеских турнирах, станцевать, спеть, поучаствовать в мастер-классах, познакомиться с клубами кампуса и посоревноваться в спортивном программировании. Финалом дня стал командный турнир среди участников основного обучения, праздничный торт и DJ.
Дильшодбек Саримсаков, участник основного обучения, лидер клуба по робототехнике:
«Атмосфера праздника очень насыщенная: столько активностей, проектов и людей в одном месте! Наш клуб роботехники показал гостям собранных наших роботов, среди них собака, машины с камерами и без и другие. Для нас это возможность поделиться результатами и вдохновить других ребят попробовать себя в инженерии и робототехнике».
Первый день рождения School 21 в Ташкенте превратился в праздник знаний, единства и новых возможностей. Он показал, что школа уже стала центром притяжения для IT компаний, сообществ, тех, кто строит карьеру в IT, и важным элементом цифровой экосистемы Узбекистана.
Всех желающих стать частью School 21 и попробовать свои силы в IT, мы приглашаем на отборочный «бассейн». Его лучшие участники пройдут на основное обучение, которое длится в среднем от 9 месяцев до 2 лет: срок зависит от темпа, который выбирают сами ребята.