Ҳиндистонда фил беш кишини босиб ўлдирди
Хабар қилинишича, пайшанбадан жумага ўтар кечаси бир оила вакиллари бўлган уч киши Сандха қишлоғидаги айвонда ухлаётган бўлган. Тунда уларга фил ҳужум қилган. Уларнинг барчаси ўша жойнинг ўзида вафот этди. Орадан бироз вақт ўтгач ўша қишлоқда яна бир аёл фил ҳужумининг қурбонига айланди.
Шундан сўнг бир соат ўтгач қўшни Сантапада қишлоғида ҳам бир кишини фил босиб ўлдиргани ҳақида хабар келади. Ёввойи табиатни ҳимоя қилиш қўмитаси вакили томонидан айтилишича, фил тажовузкор ҳолатда бўлган ва бундай вақтда кўпчилик бўлиб турган одамларга ҳам ҳужум қилиши мумкин. Вакил ҳукуматдан филни ушлашни сўраган.
Орисса штатида филлар одамларга тез-тез ҳужум қилиб туради. Ёввойи табиатни ҳимоя қилиш қўмитаси статистикасига кўра охирги тўққиз йилда 694 та фил ва 661 одам ҳалок бўлган.
Ҳиндистон ҳукумати ёввойи ҳайвонлар ҳужумидан вафот этган фуқаролар оиласига 400 минг рупий (5,7 минг доллар) миқдорида товон пули тўлаб келади.

В Индии слон насмерть затоптал пять человек
Пять человек погибли после нападения слона в двух деревнях в штате Орисса в Индии. Как передает РИА Новости, об этом сообщает издание Hindu.
По информации издания, в ночь с четверга на пятницу трое человек из одной семьи спали на веранде дома в деревне Сандха, когда на них напал слон. Все они скончались на месте. Позже в той же деревне погибла еще одна женщина.
Спустя час из соседней деревни Сантапада поступили сообщения об очередном погибшем, личность которого пока не установлена, сообщает издание.
Представитель Общества дикой природы Орисса (WSO) заявил, что слон «находился в агрессивном состоянии и мог напасть на большее число людей», и призвал власти поймать животное и предотвратить дальнейшие нападения.
В штате Орисса слоны часто нападают на людей: по данным Общества дикой природы Орисса, за последние девять лет в штате погибли 694 слона и 661 человек.
По информации издания, власти Индии выплачивают членам семей погибших от нападений диких животных компенсацию в размере 400 тысяч индийских рупий (5,7 тысячи долларов США).