Тожикистонда тўйлардаги меҳмонлар сони яна камайтирилди
Тожикистонда коронавирус туфайли тўйларни ўтказиш бўйича янги тартиб-қоида жорий этилди, дея хабар берди республика ҳукумати қошидаги дин ишлари, миллий урф-одатлар, тантана ва маросимларни тартибга солиш қўмитаси матбуот котиби Афшини Муким.
«Тожикистон ҳукуматининг протокол кўрсатмаларига асосан коронавирус тарқалишининг олдини олиш мақсадида бундан буён тўйлар таклиф этилган кам сонли меҳмонлар иштирокида оила даврасида ўтказилади», — дея таъкидлади у.
27 июлдан жорий этиладиган янги тартиб-қоидаларга кўра, тўй маросимларида иштирок этадиганларнинг сони 30-40 кишидан ошмаслиги зарур.
«Ушбу тартиб республикада COVID-19 юқумли касалликлари тарқалиши бўйича вазият барқарорлашгунга қадар амал қилади», — деди матбуот котиби.
Коронавирус пандемияси туфайли Тожикистонда апрелнинг охирида тўй қилиш тўхтатилганди.
COVID-19 профилактикаси бўйича республика штаби 15 июндан бошлаб барча санитария-гигиена қоидаларига амал қилган ҳолда 100 кишидан ошмаган меҳмонлар иштирокида тўйларни ўтказишга рухсат берганди.

В Таджикистане ограничили число гостей на свадьбах из-за коронавируса
Таджикистан из-за коронавируса ввел новый регламент проведения свадеб, сообщил пресс-секретарь Комитета по делам религии, упорядочения национальных традиций, торжеств и обрядов при правительстве страны Афшини Муким.
«На основании протокольного поручения заседания правительства Таджикистана с целью предотвращения распространения коронавируса впредь свадьбы будут проводиться в семейном кругу с участием минимального количества приглашённых гостей», — сказал он.
В соответствии с новым порядком, который будет введён с 27 июля, максимальное количество участников на свадебной церемонии не должно превышать 30-40 человек.
«Этот порядок будет действовать до стабилизации обстановки в республике по распространению инфекционных заболеваний COVID-19», — сказал пресс-секретарь.
Проведение свадеб в Таджикистане в связи с пандемией коронавируса было приостановлено с конца апреля.
В июне республиканский штаб по профилактике COVID-19 разрешил проводить свадьбы с 15 июня с участием не больше 100 человек с соблюдением всех обязательных санитарно-гигиенических правил.