Бир ҳафтадан бери ёмғир тинмаяпти. Японияда қурбонлар сони 70 кишига етди
Япония жануби-ғарбида кучли ёмғир келтириб чиқарган кўчки ва сув тошқинлари оқибатида қурбон бўлганлар сони 70 кишига етди, дея хабар берди «NHK» телеканали.
13 киши бедарак кетган деб ҳисобланмоқда.
Кюсю оролида мана бир ҳафтадирки ёмғир тингани йўқ. Об-ҳаво маълумотларига кўра, душанба куни Кюсю шимолида 150 миллиметргача, сешанба куни эса 300 миллиметргача ёғингарчилик бўлиши кутилмоқда.
Кумамото ва Оита префектураларида 8,5 мингта оила ичимлик сувисиз қолган. 11 та префектурада қарийб 12 мингдан ортиқ уй бутунлай ёки қисман вайрон бўлган. Бир қанча аҳоли турар жойлари тошқин туфайли шаҳар марказидан бутунлай узилиб қолган.
Қишлоқ, ўрмон ва балиқ хўжалиги вазирлиги ҳисоб-китобларига кўра, қишлоқ хўжалигига қарашли ерларга 11,7 миллиард иен (109 миллион доллар) зарар етган.

В Японии из-за наводнений и оползней погибли 70 человек
Число жертв наводнений и оползней, вызванных ливнями, на юго-западе Японии выросло до 70 человек, сообщил телеканал NHK на основании данных с мест.
Пропавшими без вести считаются 13 человек.
Дожди в районе острова Кюсю продолжаются уже неделю. За это время они распространились на более широкую область, захватив и основной японский остров Хонсю. По прогнозу, в понедельник на севере Кюсю может выпасть до 150 миллиметров осадков, а во вторник — до 300 миллиметров.
В префектурах Кумамото и Оита 8,5 тысячи семей находятся без воды. В 11 префектурах более 12 тысяч домов разрушены полностью или частично. Ряд населенных пунктов оказался полностью отрезанным из-за паводков.
По подсчетам министерства сельского, лесного и рыбного хозяйства, ущерб сельскохозяйственным угодьям составил к этому часу 11,7 миллиарда иен (109 миллионов долларов).