Хорижий фуқароларнинг визаси 5 майга қадар узайтирилади
Ўзбекистон Республикаси ҳудудида бўлган хорижий фуқароларнинг мамлакатдан чиқиб кетишларидаги муаммоларни инобатга олиб, уларнинг виза муддатини жорий йилнинг 5 май санасигача автоматик тарзда узайтирилади.
Коронавируснинг кириб келиши ва тарқалишининг олдини олиш юзасидан чора тадбирлар дастурини тайёрлаш бўйича махсус комиссия йиғилишида шунга доир қарор қабул қилинди. Шунингдек, ҳужжатга кўра, муайян муддатга визасиз кириш ҳуқуқига эга давлатлар фуқароларига ҳам (белгиланган муддат бузилган тақдирда) истисно тарзида мамлакат ҳудудидан чиқиб кетишига 2020 йилнинг 5 майига қадар рухсат берилади.
Юқоридаги ҳолатларда хорижий мамлакатлар фуқароларига нисбатан ҳеч қандай чора кўрилмайди ҳамда жарима ундирилмайди. Транспорт вазирлиги Ташқи ишлар вазирлиги ва Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси билан биргаликда хорижий фуқароларнинг ўз ёки учинчи мамлакатга қайтиши учун харид қилинган «Uzbekistan Airways» АЖнинг авиачиптаси мавжуд бўлган тақдирда, уларнинг қайтиб кетиши учун тегишли рейсларини қўшимча маблағ ундирмаган ҳолда ташкил этади.

Визы иностранных граждан будут продлены до 5 мая
Учитывая проблемы выезда иностранных граждан на территорию Республики Узбекистан, их визы будут автоматически продлены до 5 мая текущего года. Соответствующее решение было принято на заседании специальной комиссии по подготовке программы мероприятий по предотвращению проникновения и распространения коронавируса. Об этом сообщает пресс-служба Госкомтуризма.
Также, согласно документу, гражданам стран, которые имеют право въезжать в страну без визы на определенный период времени (в случае нарушения установленного срока), в порядке исключения будет разрешено выехать из страны до 5 мая 2020 года. В вышеуказанных случаях в отношении иностранных граждан не будут приниматься никакие меры и не взимаются штрафы.
Министерство транспорта совместно с Министерством иностранных дел и Государственным комитетом по развитию туризма организует рейсы АО «Uzbekistan Airways» для возвращения иностранных граждан в свои или третьи страны без дополнительной оплаты, при наличии у них билета.