Янгилик! Энди боғча қандай ишлаши лозимлигини ота-оналар белгилайди
2018 йил 3 декабрда МТМнинг Кузатув кенгаши ҳақидаги Низом тасдиқланди. Унга кўра, Мактабгача таълим тизими тарихида илк маротаба ота-оналар ва жамоат тузилмалари МТМ бошқаруви бўйича ваколатга эга бўлдилар.
Вазирлик матбуот хизматининг «Xabar.uz»га маълум қилишича, Кузатув кенгаши фаолияти ота-оналарни ўқув-тарбия жараёнларига жалб этиб, мактабгача таълим муассасаси бошқаруви механизми шаффофлигини таъминлайди.
«Кузатув кенгашлари МТМ бошқаруви тизимини тубдан ўзгартиради. Агар илгари мудиралар мактабгача таълим ҳудудий бўлимлари олдида ҳисоб берган бўлсалар, эндиликда улар ўз ҳаракатлари учун ота-оналар олдида жавобгар бўладилар. Янги Низомга кўра мудиралар якка тартибда қарор қабул қила олмайдилар ва нопок раҳбарлар маблағларни ўзбошимчалик билан сарфлаш имкониятидан маҳрум бўладилар. Молиявий қонунбузарлик ҳолати аниқланган тақдирда Кузатув кенгаши мудирани лавозимдан озод этиш масаласини кўтариши мумкин. Ҳурматли ота-оналар, энди айнан сиз МТМ қандай ишлаши лозимлигини белгилайсиз», — дейди МТВ бошқарма бошлиғи ўринбосари Санжар Обидов.
Кузатув кенгаши аъзолари таклиф этилган номзодлар орасидан мудирани сайлайди ва уни лавозимидан озод этиш бўйича таклифлар киритади. Молиявий ҳисобот қабул қилади (молиявий ҳолат ҳақида ҳисобот, кирим ва чиқим, бюджет ва бюджетдан ташқари маблағлар ҳамда ҳомийлар маблағлари бўйича), МТМ ходимлари фаолияти бўйича сўровлар ўтказади, устивор масалаларни белгилайди, уларнинг ижросини назорат қилади ва ҳ.к.
МТМ Кузатув кенгаши қуйидагича шакллантирилади: ҳар бир гуруҳдан 3тадан ота-оналар вакили (улар ота-оналар йиғилишида овоз бериш йўли билан сайланади), 2 педагог/тарбиячи ёрдамчиси, 1та МТМ маъмурияти вакили, 1та МТ ҳудудий бўлинмаси вакили, жамоат бирлашмалари (масалан маҳалла қўмитаси)дан 2 вакил ва ҳомийлардан вакил.
Кузатув кенгаши йиғилиши бир чоракда камида бир марта ўтказилади. Нодавлат МТМларида кузатув кенгаши ташкил этилиши тавсиявий характерга эга.

Родители в Узбекистане будут контролировать детсады
3 декабря 2018 года Министерство дошкольного образования утвердило положение о Наблюдательном совете дошкольного образовательного учреждения (ДОУ). Впервые в Узбекистане общественные структуры получили полномочия управления детсадами. Это обеспечит прозрачность механизма управления ДОУ. Об этом «Xabar.uz» сообщили в министерстве.
«Наблюдательные советы в корне изменят систему управления ДОУ. Если раньше заведующие были подотчетны территориальным подразделениям дошкольного образования, то теперь они будут нести ответственность за свои действия перед самыми заинтересованными лицами – родителями. Заведующие больше не смогут принимать единоличные решения, и нечестные руководители потеряют возможность неправомерно расходовать средства. В случае обнаружения финансовых правонарушений Наблюдательный совет поднимет вопрос об увольнении заведующего. Уважаемые родители, теперь именно вы определяете, как должно работать ДОУ», – сказал заместитель начальника главного управления министерства Обидов Санжар.
Члены Наблюдательного совета будут избирать заведующего из числа предложенных кандидатур и вносить предложения по его увольнению, принимать финансовую отчетность (отчеты о финансовом состоянии, прибыли и тратах, использовании бюджетных и внебюджетных средств и средств спонсоров), проводить опросы по деятельности работников ДОУ, определять приоритетные задачи, следить за их исполнением и др.
В Наблюдательный совет ДОУ в обязательном порядке войдут по три родителя из каждой группы (избираются самими родителями простым голосованием на родительском совещании), два педагога, один представитель администрации ДОУ, один представитель территориального подразделения дошкольного образования и два представителя общественных структур (например, махаллинского комитета) и спонсоров.
Заседания Наблюдательного совета будут проводиться не реже одного раза в квартал и обеспечат прозрачность деятельности ДОУ. В негосударственных дошкольных учреждениях образование Наблюдательного совета носит рекомендательный характер.