Янгийўл туман поликлиникаси тиббий ходимида коронавирус аниқлангани тасдиқланди. 198 киши карантинга олинган
Аввал маълум қилинганидек, бугун АОКА штабида Соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳузуридаги Коронавирусга қарши кураш штаби аъзоси Ҳабибулла Оқилов иштирокида брифинг бўлиб ўтди. Брифингда муҳим савол ва мурожаатлар юзасидан жавоб қайтарилди.
— Май ойида турмуш ўртоғим кўзи ёриши керак эди ва режа бўйича Республика перинатал марказига (СамПИ) боришимиз керак эди. Ҳозирги пайитда РПМ карантинга ёпилган бўлса, биз қаерга боришимиз мумкин?
— Ҳақиқатан ҳам ҳозирги пайтда РПМ карантинга ёпилаган ва ҳомиладор аёлларни қабул қилаетгани йўқ. Лекин сизнинг турмуш ўртоғингизнинг кўзи ёриш пайти келгунча РПМ очилиши ҳам мумкин. Агар бу марказда каратин давом этадиган бўлса, сиз Шаҳар перинатал марказига ёки турар жойингизга қарашли туғурук комплексига ҳеч қандай муаммосиз мурожаат қилишингиз мумкин.
— Агар шошилинч равишда тишим оғриб қолса, қаерга мурожааат килишим мумкин? Барча хусусий стомматологик клиникалар карантин даврида ёпилган бўлса?
— Барча оилавий поликлиникаларда стоматолог шифокорлар ишламоқда. Шунингдек, шаҳарнинг барча туманларида навбатчи стоматологик кабинетлар иши таъминланган ва уларнинг бир қисми соат 21:00 гача, бир қисми эса — суткасига 24 соат шошилинч беморларни қабул қилишади. ССВ қошидаги «колл-центр»га 1003 рақам орқали мурожаат қилсангиз, сизга яқинроқ бўлган навбатчи стоматология кабинетининг манзилини айтишади.
— Янгийўл аҳолиси шаҳар поликлиникасида коронавирус аниқлангани тўғрисидаги хабарлардан безовта бўлмоқда (шаҳар марказини ёпишди, поликлиникани шифокор ва беморлари билан бирга ёпишди, коронавирус аниқланган шифокорларни эски сана билан меҳнат таътилига расмийлаштиришган). Инфекция аниқланганлар сони ва улар орасида шифокорлар ҳам борлиги тўғрисида расмий хабар бера оласизми?
— Биз Санитария ва эпидемиологик осойишталик агентлигининг Тошкент вилояти бўлими бош шифокоридан расмий жавоб олдик. Унга кўра, ҳақиқатан 22 апрел куни Янгийўл туман кўп тармоқли марказий поликлиникасидаги ўрта тиббий ходимда COVID-19 га тест текширувида мусбат натижа тасдиқланган. Тартиб-қоидаларга кўра, поликлиниканинг 198 нафар ходими ва улар билан алоқада бўлганлар Ўрта Чирчиқдаги карантин шаҳарчасига кузатиш учун жойлаштирилди.
Саволдаги қолган барча фактлар (шаҳар марказини ёпишди, поликлиникани шифокор ва беморлари билан бирга ёпишди, коронавирус аниқланган шифокорларни эски сана билан меҳнат таътилига расмийлаштиришган) ҳақиқатга тўғри келмайди.
— Интернетда тана ҳарорати ошганда ибупрофен қабул қилиш коронавирус инфекцияси кечишини қийинлаштирар экан. Шу тўғрими?
— Ҳа, халқаро тавсияларга кўра, коронавирус инфекциясида ибупрофенни тана ҳароратини туширишда қабул қилиш тавсия этилмайди. Агар сиз ўзингиз ва оила аъзоларингизда тана ҳарорати ошганини ёки ЎРВИ аломатларини сезсангиз, ССВнинг қисқа рақамига мурожаат қилинг. Ўзини ўзи даволаш қатъий тавсия этилмайди.

У медработника центральной поликлиники Янгиюльского района выявлен коронавирус. Около 200 человек помещены на карантин
Сегодня состоялся брифинг в штабе АИМК с участием члена Штаба по борьбе с коронавирусом при Министерстве здравоохранения Хабибуллы Окилова.
На брифинге были даны ответы на следующие вопросы и обращения граждан:
— В мае у моей супруги должны быть роды, которые по плану должны происходить в Республиканском перинатальном центре (СамПИ). Если РПЦ в настоящее время закрыт на карантин, куда нас направят?
— Действительно, в настоящее время РПЦ закрыт на карантин и не принимает беременных женщин. Но РПЦ может открыться до начала родов вашей жены. Если продолжается карантин, вы можете без проблем связаться с городским перинатальным центром или родильным комплексом по месту жительства.
— Куда мне обратиться при возникновении зубной боли? Если все частные стоматологические клиники закрыты на время карантина?
— Стоматологи работают во всех семейных поликлиниках. Кроме того, во всех районах города есть дежурные стоматологические кабинеты, некоторые из которых принимают неотложных больных до 21:00, а некоторые - 24 часа в сутки.
Если вы обратитесь в «колл-центр» при Минздраве по номеру 1003, вам сообщат адрес ближайшего дежурного стоматологического кабинета.
— Жители Янгиюля волнуются из-за слухов о выявлении заражения коронавирусом в поликлинике. (Перекрыли центр города, в поликлинике закрыли врачей вместе с пациентами, врачам заразившимся коронавирусом задним числом оформили отпуск и т.д.). Можете предоставить официальную информацию о количестве выявленных инфицированных и есть ли среди них врачи?
— Мы получили официальный ответ от главного врача Ташкентского областного отделения Агентства санитарно-эпидемиологического благополучия, в соответствии с которым, действительно, 22 апреля выявлен положительный результат анализа на COVID-19 у среднего медицинского работника многопрофильной центральной поликлиники Янгиюльского района.
В соответствии с правилами, 198 сотрудников поликлиники, контактировавших с ним, были помещены под наблюдение в карантинный городок в Урта-Чирчикском районе.
Вся остальная информация упомянутая в вопросе (перекрытие центра города, оформление отпусков задним числом, закрытие врачей с пациентами в поликлинике) – не соответствуют действительности.
— Информация из интернета: «прием ибупрофена при повышенной температуре может осложнить протекание болезни при коронавирусной инфекции». Правда ли это?
— Да, по международным рекомендациям, ибупрофен не рекомендуется в качестве жаропонижающего средства при коронавирусной инфекции.
Если вы наблюдаете у себя или у члена Вашей семьи повышенную температуру или другие симптомы ОРВИ, обратитесь по горячей линии Минздрава 1003. Заниматься самолечением категорически не рекомендуется.