Ўзбекистонда бешта давлат иштирокида йирик ҳарбий машғулотлар бошланди
Марказий ҳарбий округ “Каттақўрғон” полигонида Ўзбекистон, Қозоғистон, Тожикистон, Қирғиз Республикаси ва Озарбойжон мудофаа вазирликларининг бўлинмалари иштирокида йирик ҳарбий ўқув машғулотига старт берилди.
14 октябр куни Ўзбекистон Мудофаа вазирлигининг ҳарбий ҳамкорлик доирасидаги энг катта ўқувларидан бири – “Бирлик – 2025” Минтақавий биргаликдаги ўқувининг тантанали очилиш маросими бўлиб ўтди.
Таъкидлаш жоизки, Ўзбекистон сўнгги йилларда халқаро ҳарбий ҳамкорлик йўналишида катта ютуқларга эришиб, кўплаб давлатлар билан ҳарбий ва ҳарбий-техник йўналишларда – замонавий билим ва тажриба алмашиш, ҳарбий соҳа бўйича шерикликни тубдан кенгайтириш, ҳамкорликда ҳарбий ўқувларни ўтказиш, минтақавий хавфсизликни таъминлаш борасида қатор келишувларга эришди.
Очилиш маросимида таъкидланганидек, бир неча кунга мўлжалланган ўқувнинг мақсади – мамлакатлар ўртасидаги ишончни мустаҳкамлаш, ҳарбий ҳамкорликни кучайтириш, жаҳонда тобора кучайиб бораётган геосиёсий кескинлик ва инқирозли ҳолатлар, юзага келаётган янги хавф-хатар ва таҳдидлар шароитида замонавий чақириқларга самарали қарши туришда яқин шерикчилик алоқаларини янада кучайтиришдир.
Хусусан, “Бирлик – 2025” Минтақавий биргаликдаги ўқувида иштирокчилар ҳозирги замон жанговар тажрибадан келиб чиққан ҳолда жанг олиб боришнинг энг самарали услуб ва усулларини қўллаш, узоқ масофалардаги нишонларни ишончли йўқ қила оладиган артиллерия, учувчисиз учиш аппаратлари, зирҳли техника ва бошқа қуролларнинг имкониятларидан фойдаланиб, қўйилган ўқув-жанговар вазифани биргаликда бажаради.

На полигоне «Каттакурган», расположенном в Центральном военном округе, начались крупномасштабные военные учения с участием подразделений министерств обороны Узбекистана, Казахстана, Таджикистана, Кыргызской Республики и Азербайджана.
14 октября, состоялась торжественная церемония открытия одного из крупнейших учений Министерства обороны Республики Узбекистан в рамках военного сотрудничества – Регионального совместного учения «Бирлик – 2025».
Отмечается, что в последние годы Узбекистан добился значительных успехов в направлении международного военного сотрудничества. Был достигнут ряд соглашений с многими странами в области обмена современными знаниями и опытом, расширения партнёрства в военной и военно-технической сферах, проведения совместных учений и обеспечения региональной безопасности.
Как было подчеркнуто, основной целью данных учений является укрепление доверия между странами, усиление военного сотрудничества, а также развитие тесного партнёрства в условиях растущей геополитической напряжённости и кризисных ситуаций в мире, появления новых угроз и вызовов.
В частности, в рамках Регионального совместного учения «Бирлик – 2025» участники будут совместно выполнять учебно-боевые задачи, используя наиболее эффективные методы ведения боя, основанные на современных боевых практиках. Они будут применят артиллерию, беспилотные летательные аппараты, бронетехнику и другие вооружения, способные точно поражать цели на дальних расстояниях.
Кроме того, в рамках учений участники будут заниматься боевой подготовкой, используя передовые методы и приёмы военного искусства, будут принимать участие в различных соревнованиях, а также посетят древний город Самарканд, где познакомятся с богатым историко-культурным наследием, обычаями и традициями узбекского народа.
Также в Самарканде состоится первая встреча министров обороны государств Центральной Азии и Азербайджанской Республики.