Япониянинг Кайо шаҳрида дунёдаги биринчи поезд-автобус гибриди ишга туширилди. У автомобил йўлида ҳам, релсларда ҳам ҳаракатлана олади. Бу ҳақда The Japan Timesга асосланиб Еsoreiter.ru. маълум қилди.
DMV икки режимли автомобил олд томонида темир йўл ғилдираклари бўлган автобусга ўхшайди. Ушбу транспорт темир йўлга яқинлашганда, унинг ҳайдовчиси темир йўл ғилдиракларини пастга туширади, бунинг учун атиги 15 сония вақт керак бўлади. Бундай ҳолда, олдинги автомобил ғилдираклари кўтарилади ва релсларга тегмайди. Орқа ғилдираклар ўз ўзидан темир йўл ғилдираги ортидан ҳаракатланади.
DMV дизел ёқилғиси билан ҳаракатланади ва ўз ичига 21 йўловчини сиғдира олади. Унинг тезлиги темир йўлда 60 км / соат ва автомобил йўлида тахминан 100 км / соатга етади.
«DMV ни ишлаб чиқиш учун деярли 10 йил вақт кетди»,— дейди Кайо шаҳри мэри ва DMV ни ишлаб чиқишни молиялаштирган Asia Coast Railway Co компанияси президенти Сигэки Миура.
Префектура ишлаб чиқарувчилари ва маъмурлари янги автомобил нафақат сайёҳларни жалб қилишига, балки кексалар ҳаракатини осонлаштиришига умид билдирган.

В Японии запустили первый в мире автобус-поезд (видео)
В городе Кайо префектуры Токусима на острове Сикоку в Японии запустили первый в мире гибрид поезда и автобуса. Он может ездить как по автодорогам, так и по рельсам, пишет The Japan Times.
Двухрежимное передвижное средство DMV внешне похоже на автобус с выдвижными железнодорожными колесами спереди. Как пишет издание, когда этот транспорт подъезжает к железной дороге, его водитель опускает железнодорожные колеса, что занимает 15 секунд. При этом передние автомобильные колеса оказываются приподнятыми и не касаются рельс, а задние едут по ним.
DMV работает на дизельном топливе, он вмещает 21 пассажира. Его скорость составляет 60 км/ч по железной дороге и порядка 100 км/ч по шоссе.
На разработку DMV ушло почти 10 лет, заявил на презентации нового средства Сигэки Миура, мэр Кайо и по совместительству президент компании Asia Coast Railway Co., которая финансировала разработку DMV.
Разработчики и власти префектуры выразили надежду, что новое транспортное средство не только привлечет туристов, но и облегчит передвижение для пожилых людей, так как на нем можно перемещаться и по шоссе, и по железной дороге.