Oqqo‘rg‘ondagi bog‘chada bolalar zaharlandi, oltitasi og‘ir ahvolda
Ijtimoiy tarmoqlarda «Toshkent viloyatining Oqqo‘rg‘on tumanidagi bolalar bog‘chasida 150 nafar bola ovqatdan zaxarlanibdi, 1 nafar vafot etibdi» mazmunida ma’lumotlar tarqaldi.
Maktabgacha ta’lim vazirligi axborot xizmati ushbu xabarlar yuzasidan bayonot berdi.
Unda aytilishicha, Maktabgacha ta’lim vazirligi hamda O‘zbekiston Respublikasi Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi xizmati bilan hamkorlikda Toshkent viloyatining Oqqo‘rg‘on tumanidagi 5-sonli davlat maktabgacha ta’lim tashkilotining 25 nafar tarbiyalanuvchilarining kasallanish holatini o‘rganib chiqdi.
2-avgustdan 11-avgustgacha intoksikatsiya sindromining klinik ko‘rinishlari bo‘lgan tarbiyalanuvchilar Toshkent Pediatriya Tibbiyot Instituti klinikasi, Respublika shoshilinch tibbiy yordam ilmiy markazi, Toshkent 1-shahar yuqumli kasalliklar klinik shifoxonasi, Toshkent viloyati bolalar ko‘p tarmoqli tibbiyot markazi va Oqqo‘rg‘on tumani yuqumli kasalliklar shifoxonasiga joylashtirildi.
12-avgust holatiga ko‘ra, 6 nafar tarbiyalanuvchi og‘ir holatda jonlantirish bo‘limida davolanmoqda, shundan 1 nafar tarbiyalanuvchi o‘pkaning sun’iy nafas berish moslamasiga ulangan bo‘lib, holati o‘ta og‘ir holatda qolmoqda. Qolgan 19 nafar tarbiyalanuvchilarning holati o‘rtacha og‘ir deb baholangan. Kasalxonaga yotqizilgan tarbiyalanuvchilardan bakteriologik tekshiruv o‘tkazish uchun tahlillar olingan va laboratoriyaga yuborilgan.
Epidemiologiyaga qarshi tadbirlarni muvofiqlashtirish va mahalliy mutaxassislarga uslubiy yordam ko‘rsatish uchun Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi xizmati tomonidan yuqumli kasalliklar bo‘yicha mutaxassislar va epidemiologlar guruhi yuborilgan. Epidemiologiya, mikrobiologiya va yuqumli kasalliklar ilmiy-tadqiqot instituti mutaxassislari tomonidan konsilium o‘tkazilib kasalxonaga yotqizilgan tarbiyalanuvchilarga klinik ko‘rinishlariga ko‘ra «Botulizm» tashxisiga gumon qilingan. Yakuniy tashxis epidemiologik tekshiruv natijalari hamda bakteriologik tadqiqot ma’lumotlariga asoslanib qo‘yiladi. Davolanish davomida 21 nafar tarbiyalanuvchilarning salomatligi holatida ijobiy o‘zgarishlar kuzatilmoqda.
Bosh prokuratura matbuot xizmatining yozishicha, bog‘cha tarbiyalanuvchilari zaharlanganligi holati yuzasidan tuman prokuraturasi tomonidan tergovga qadar tekshiruv harakatlari olib borilmoqda.

В детском саду в Ташкентской области произошло массовое отравление детей
В социальных сетях распространилась информация о пищевом отравлении 150 детей и смерти 1 ребенка в дошкольной образовательной организации Аккурганского района Ташкентской области. Министерство дошкольного образования прокоментировало инцидент.
Сообщается, что начиная со 2 августа по 11 августа в Республиканский научный центр экстренной медицинской помощи, клинику Ташкентского педиатрического медицинского института, клиническую инфекционную больницу №1 г.Ташкента, детский многопрофильный медицинский центр Ташкентской области и инфекционную больницу Аккурганского района стали поступать дети с клиническими проявлениями интоксикационного синдрома.
На 12 августа 6 воспитанников получают лечение в реанимационных отделениях, состояние оценивается как тяжелое, из них 1 ребенок находится на аппарате исскуственной вентиляции легких, состояние стабильно тяжелое. У остальных 9 детей состояние средней тяжести. У госпитализированных детей были взяты анализы на бактериологическое исследование и отправлены в лабораторию.
Специалистами НИИ эпидемиологии, микробиологии и инфекционных заболеваний был проведен консилиум и госпитализированным детям выставлен предварительный диагноз «Ботулизм». Окончательные диагнозы будут выставлены по результатам эпидемиологического расследования, а также данных бактериологического исследования. У 21 ребенка в ходе проводимого лечения наблюдается положительная динамика состояния здоровья.
По данным случаям в настоящее время правоохранительными органами проводится расследование, по результатам которого Министерством дошкольного образования будет предоставлена дополнительная информация.
Специалистами НИИ эпидемиологии, микробиологии и инфекционных заболеваний был проведен консилиум и госпитализированным детям выставлен предварительный диагноз «Ботулизм». Сообщается, что в настоящее время у 21 ребенка наблюдается положительная динамика состояния здоровья.
В Министерстве дошкольного образования также прокомментировали случай смерти воспитанницы ДОО №5 Аккурганского района Ташкентской области.
Как сообщили в Генеральной прокуратуре, по факту отравления воспитанников детского сада в Аккурганском районе Ташкентской области районная прокуратура проводит доследственную проверку.