«Voyaga yetmagan qizning nomusiga tekkan uch kishi shartli ravishda ozodlikka chiqarilgani haqida xabar topgach, qattiq tushkunlik va og‘riqni his qildim. Bu odamlar normal hayotga qaytishdi, yana bolalar bilan ishlashda davom etishmoqda.
Bizning voyaga yetmaganlar huquqlarini himoya qilishga doir qonunchiligimiz bolalardan ko‘ra ko‘proq jinoyatchilar haqida qayg‘uradi va mening fikrimcha, bu adolatsizlikni zudlik bilan tuzatish zarur», — deb yozadi Mirziyoyeva.
Uning qayd etishicha, Jinoyat kodeksining 128 va 129-moddalari bolalar va o‘smirlarni himoya qilish sohasidagi xalqaro standartlarga javob bermaydi. Bunday jinoyatlar uchun, istisno tariqasida, ozodlikni cheklash yoki ahloq tuzatish ishlari tarzida jazo qo‘llanilmasligi kerak. Ushbu moddalarni kuchaytirish kerak, ularga barvaqt ozod bo‘lish imkoniyatisiz jiddiy muddatlar qo‘llanilishi lozim.
«Hozir esa haddan tashqari yengil jazolar potensial jinoyatchilarni qo‘rqitmaydi va turli "samosud"larga turtki bermoqda.
Shuni yodda tutish kerakki, bolalar va o‘smirlarni manipulyasiya qilish, ularni qo‘rqitish oson, ular o‘zlarining xatti-harakatlari uchun ongli ravishda javobgar bo‘lolmaydilar. Har qanday holatda ayb butunlay kattalarga yuklanadi.
Keling, zo‘ravonlarga emas bolalarga g‘amxo‘rlik qilaylik. Bu sohaga doir qonun hujjatlarini qayta ko‘rib chiqish zarur. Qancha tez bulsa, shuncha yaxshi», deydi Saida Mirziyoyeva.
Eslatib o‘tamiz, Toshkentda 14 yoshli qizni jinsiy aloqa qilishga ko‘ndirgan jismoniy tarbiya o‘qituvchisi 4 yil, uning sheriklari esa 2 yilga qamalgandi.
Ammo uch erkak muddatidan avval ozod qilib yuborilgan. Jinoyatchilardan biri 4 yillik qamoq jazosining 1 yilini, qolgan ikki nafari esa 2 yillik qamoq jazosining yarim yilini o‘tagan va shartli ravishda ozodlikka chiqarilgan.

Саида Мирзиёева отреагировала на условно-досрочное освобождение учителя физкультуры и его сообщников, совративших школьницу
Заместитель председателя попечительского совета Общественного фонда поддержки и развития национальных масс-медиа, член Комиссии по гендерному равенству Узбекистана Саида Мирзиёева отреагировала на условно-досрочное освобождение учителя физкультуры и его сообщников, совративших 14-летнюю школьницу.
«Я испытала огромное разочарование и боль, узнав о том, что трое мужчин, растливших подростка, вышли по УДО. Они вернулись к нормальной жизни, продолжают работать с детьми», - пишет Саида Мирзиёева.
По её мнению, законы республики, регулирующие защиту прав несовершеннолетних, больше заботятся о преступниках, чем о детях, и, на мой взгляд, стоит острая необходимость исправить эту несправедливость.
Статьи 128 и 129 УК не отвечают международным стандартам в сфере защиты детей и подростков. За такие преступления в принципе не должно быть наказания в виде ограничения свободы или исправительных работ. Эти статьи необходимо ужесточить, по ним должны применять серьёзные сроки без возможности выйти досрочно.
Она отметила, что слишком мягкие наказания не пугают потенциальных преступников и провоцируют самосуд.
«Надо помнить, что детьми и подростками легко манипулировать, их легко запугать, они не могут осознанно отвечать за своё поведение. В каждом случае вина целиком и полностью ложится на взрослого.
Давайте будем заботливы в отношении детей, а не насильников. Законодательство в этой сфере необходимо пересмотреть, и чем скорее, тем лучше», - заключила Саида Мирзиёева.
Напомним, вопиющий случай произошел весной этого года в Мирабадском районе Ташкента. Решением суда учитель физкультуры был приговорен к четырем годам лишения свободы, его сообщники приговорены к двум годам лишения свободы.