Саида Мирзиёева 14 ёшли қиз билан жинсий алоқа қилганлар озодликка чиқариб юборилгани юзасидан фикр билдирди
«Вояга етмаган қизнинг номусига теккан уч киши шартли равишда озодликка чиқарилгани ҳақида хабар топгач, қаттиқ тушкунлик ва оғриқни ҳис қилдим. Бу одамлар нормал ҳаётга қайтишди, яна болалар билан ишлашда давом этишмоқда.
Бизнинг вояга етмаганлар ҳуқуқларини ҳимоя қилишга доир қонунчилигимиз болалардан кўра кўпроқ жиноятчилар ҳақида қайғуради ва менинг фикримча, бу адолатсизликни зудлик билан тузатиш зарур», — деб ёзади Мирзиёева.
Унинг қайд этишича, Жиноят кодексининг 128 ва 129-моддалари болалар ва ўсмирларни ҳимоя қилиш соҳасидаги халқаро стандартларга жавоб бермайди. Бундай жиноятлар учун, истисно тариқасида, озодликни чеклаш ёки аҳлоқ тузатиш ишлари тарзида жазо қўлланилмаслиги керак. Ушбу моддаларни кучайтириш керак, уларга барвақт озод бўлиш имкониятисиз жиддий муддатлар қўлланилиши лозим.
«Ҳозир эса ҳаддан ташқари енгил жазолар потенциал жиноятчиларни қўрқитмайди ва турли "самосуд"ларга туртки бермоқда.
Шуни ёдда тутиш керакки, болалар ва ўсмирларни манипуляция қилиш, уларни қўрқитиш осон, улар ўзларининг хатти-ҳаракатлари учун онгли равишда жавобгар бўлолмайдилар. Ҳар қандай ҳолатда айб бутунлай катталарга юкланади.
Келинг, зўравонларга эмас болаларга ғамхўрлик қилайлик. Бу соҳага доир қонун ҳужжатларини қайта кўриб чиқиш зарур. Қанча тез булса, шунча яхши», дейди Саида Мирзиёева.
Эслатиб ўтамиз, Тошкентда 14 ёшли қизни жинсий алоқа қилишга кўндирган жисмоний тарбия ўқитувчиси 4 йил, унинг шериклари эса 2 йилга қамалганди.
Аммо уч эркак муддатидан аввал озод қилиб юборилган. Жиноятчилардан бири 4 йиллик қамоқ жазосининг 1 йилини, қолган икки нафари эса 2 йиллик қамоқ жазосининг ярим йилини ўтаган ва шартли равишда озодликка чиқарилган.

Саида Мирзиёева отреагировала на условно-досрочное освобождение учителя физкультуры и его сообщников, совративших школьницу
Заместитель председателя попечительского совета Общественного фонда поддержки и развития национальных масс-медиа, член Комиссии по гендерному равенству Узбекистана Саида Мирзиёева отреагировала на условно-досрочное освобождение учителя физкультуры и его сообщников, совративших 14-летнюю школьницу.
«Я испытала огромное разочарование и боль, узнав о том, что трое мужчин, растливших подростка, вышли по УДО. Они вернулись к нормальной жизни, продолжают работать с детьми», - пишет Саида Мирзиёева.
По её мнению, законы республики, регулирующие защиту прав несовершеннолетних, больше заботятся о преступниках, чем о детях, и, на мой взгляд, стоит острая необходимость исправить эту несправедливость.
Статьи 128 и 129 УК не отвечают международным стандартам в сфере защиты детей и подростков. За такие преступления в принципе не должно быть наказания в виде ограничения свободы или исправительных работ. Эти статьи необходимо ужесточить, по ним должны применять серьёзные сроки без возможности выйти досрочно.
Она отметила, что слишком мягкие наказания не пугают потенциальных преступников и провоцируют самосуд.
«Надо помнить, что детьми и подростками легко манипулировать, их легко запугать, они не могут осознанно отвечать за своё поведение. В каждом случае вина целиком и полностью ложится на взрослого.
Давайте будем заботливы в отношении детей, а не насильников. Законодательство в этой сфере необходимо пересмотреть, и чем скорее, тем лучше», - заключила Саида Мирзиёева.
Напомним, вопиющий случай произошел весной этого года в Мирабадском районе Ташкента. Решением суда учитель физкультуры был приговорен к четырем годам лишения свободы, его сообщники приговорены к двум годам лишения свободы.