Prezident bog‘chada «oq-qorani» o‘rgatgan profilaktika inspektorlari haqida gapirdi
Ijtimoiy-iqtisodiy muammosi hal etilmasa jinoyat yo‘liga kirish ehtimoli yuqori aholi qatlami bilan yangicha ishlash tizimi joriy qilingan edi.
Unga ko‘ra, bunday toifaga kiruvchi aholi «ijtimoiy profilaktika» tamoyili asosida «mahalla beshligi»ga nomma-nom biriktirilgan.
Lekin, Ichki ishlar, Kambag‘allikni qisqartirish vazirliklari, Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi bu masalaning ichiga chuqur kirmagan, «mahalla beshligi» uchun na bir metodika, na bir qo‘llanma ishlab chiqqan.
Oqibatda ushbu yangi tizim 9 ming 400 ta mahalladan bor-yo‘g‘i 20 tasida ishlayapti.
«Nima ish qilish kerakligini bilmagan ayrim profilaktika inspektorlari esa bog‘chalarga borib, 3-4 yoshli bolakaylarga «oq-qorani farqlash» bo‘yicha ma’ruza o‘qish bilan band.
Tizimda staji 3 yilgacha bo‘lgan, endi tajriba to‘playotgan profilaktika inspektorlarini kriminogen og‘ir mahallaga qo‘yish amaliyoti haligacha davom etmoqda.
Aksincha, «yaxshi» mahallalarda esa ko‘p yillik tajribasi bor xodimlar xizmat qilmoqda», - dedi Prezident.
Ichki ishlar vaziriga kadrlarni tanlash va joy-joyiga qo‘yish ishlari qoniqarsiz yo‘lga qo‘yilgani ko‘rsatib o‘tildi.

Президент подверг критике инспекторов профилактики, которые учили детей «отделять черное и белое»
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев на расширенном совещании МВД в Фергане упомянул недавний случай в ташкентском детсаду, где сотрудники ОВД объясняли детям о важности «отделять чёрное и белое».
«Некоторые инспекторы профилактики, не зная, чем заняться, ходят в садики и читают лекции 3−4-летним детям о том, как отличать чёрное от белого», — заявил глава государства.
Он назвал неудовлетворительным подбор и назначение кадров в системе министерства.
Президент отметил, что на основе принципа «социальной профилактики» должна была быть внедрена новая система работы со слоями населения, склонными к совершению преступлений в связи со сложными социально-экономическими проблемами.
Однако МВД, Министерство сокращения бедности, Комитет семьи и женщин не работают глубоко над этими проблемами, для «махаллинских пятёрок» нет ни методики, ни инструкций, сказал Шавкат Мирзиёев.
Новая система действует всего в 20 махаллях из 9400, заявил он.
Продолжается практика назначения инспекторов с опытом работы менее трёх лет в махалли с тяжёлой криминогенной ситуацией. В «хороших» же махаллях служат сотрудники с многолетним стажем, отметил он.