Ikki davlat Bosh prokuraturalarining jinoyatchilikka qarshi kurashish borasidagi hamkorligi doirasida Ozarbayjon tomoni O‘zbekiston so‘roviga asosan 1982-yilda tug‘ilgan A.Yu.ni Vatanga ekstraditsiya qildi.
A.Yu. O‘zbekistonda Prezident sha’ni va qadr-qimmatini haqorat qilishda ayblanib, davlatlararo qidiruvga berilgan bo‘lgan. Yusupovning shaxsi aniqlanib, joriy yilning aprel oyida Ozarbayjonda ushlangan va unga nisbatan qamoqqa olish tarzidagi ehtiyot chorasi tanlangan.
Ozarbayjon Bosh prokuraturasi tegishli Konvensiyaga muvofiq, ayblanuvchini ekstraditsiya qilish to‘g‘risida qaror qabul qilib, mamlakat Adliya vazirligining maxsus kolonnasi hamrohligida O‘zbekiston Respublikasi vakolatli organiga topshirgan.

В рамках сотрудничества Генеральных прокуратур двух государств в борьбе с преступностью, по запросу Узбекистана, азербайджанская сторона экстрадировала на родину гражданина А.Ю., 1982 года рождения.
А.Ю. находился в межгосударственном розыске по обвинению в оскорблении чести и достоинства Президента Республики Узбекистан. Его личность была установлена, и в апреле текущего года он был задержан в Азербайджане, после чего в отношении него была избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
Генеральная прокуратура Азербайджана, в соответствии с соответствующей Конвенцией, приняла решение о его экстрадиции и передала обвиняемого уполномоченному органу Республики Узбекистан в сопровождении специального конвоя Министерства юстиции страны.