Qashqadaryoda ona-bola firibgarlar qo‘lga olindi
Qashqadaryolik ona va uning qizi – X.Z. hamda T.I.lar Shahrisabz shahar Tibbiyot birlashmasiga qarashli shifoxona va poliklinikalarga fuqarolarni ishga joylashtirishni va’da qilib jami 11 nafar fuqaroni chuv tushirgan. Bu haqda Qashqadaryo viloyati IIB axborot xizmati xabar bermoqda.
Jabrlanuvchi fuqarolar ona-bolaga bu xizmatlari uchun 100 – 700 AQSh dollari bergan.
Surishtiruvda ularning jami 11 nafar fuqarolardan 4 300 AQSh dollarini olib, o‘z ehtiyoji uchun sarflab yuborgani ma’lum bo‘lgan.
Shuningdek, T.I.ning 2021 yil 1 va 2 aprel kunlari Shahrisabz shahar Tibbiyot birlashmasi bosh shifokori va kotibasi hamda ko‘p tarmoqli poliklinika bosh shifokorilariga telefon orqali o‘zini mansabdor shaxs sifatida tanishtirib, SMS xabar yozib, yuqoridagi fuqarolarni ism- familiyasini yozdirib, ishga qabul qilishini talab qilgani aniqlangan.
Ayni paytda mazkur holat yuzasidan Shahrisabz shahar IIB TB tomonidan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, dastlabki tergov harakatlari olib borilmoqda.

В Кашкадарье задержаны мать и дочь, обманувшие 11 человек
В Кашкадарьинской области мать и дочь – Х.З. и Т.И. обманули 11 человек, пообещав устроить их на работу в больницу и поликлиники при Медицинском объединении города Шахрисабза. Об этом сообщила пресс-служба УВД Кашкадаринской области.
Мать и дочь взяли обманным путем у 11 граждан в общей сложности 4.300 долларов США и потратили на свои нужды.
Это видимо им показалось мало, и Т.И. 1 и 2 апреля текущего года позвонила главному врачу и секретарю Медицинского объединения города Шахрисабза, а также главным врачам многопрофильных поликлиник, и представившись должностным лицом, потребовала устроить данных граждан на работу, прислав их данные посредством смс-сообщений.
По данному факту Следственным отделом при ОВД города Шахрисабза возбуждено уголовное дело, ведется предварительное следствие.