Bugun O‘zbekiston Respublikasi Harbiy sudida O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 210-moddasi va boshqa moddalarida nazarda tutilgan jinoyatlarni sodir etganlikda ayblangan sobiq bosh prokuror Otabek Murodov hamda DXX sobiq raisi I.Abdullayev va uning o‘rinbosari J.Igamovlarga nisbatan jinoyat ishini ko‘rib chiqish bo‘yicha sud jarayoni nihoyasiga yetdi va sud hukmi e’lon qilindi. Bu haqda Oliy sud matbuot xizmati ma’lum qilmoqda.
O‘tkazilgan yopiq sud majlisida sudlanuvchilarning, yetmishdan ortiq jabrlanuvchi va guvohlarning ko‘rsatmalari tinglanib, muhokama qilindi. Dastlabki tergov organi tomonidan to‘plangan dalillarga baho berilib, sudlanuvchilarning vajlari tekshirildi.
Sud jinoyat ishi materiallarini har tomonlama va to‘liq o‘rganib, sudlanuvchi O.Murodovni bir qator jinoyatlarni sodir etganlikda aybli deb topdi.
Sudlanuvchi O.Murodovga nisbatan jazo chorasini belgilashda sud O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi va jinoyat qonunchiligida belgilangan insonparvarlik va adolat tamoyillariga ham asoslandi.
Xususan, sudlanuvchining sodir etgan jinoyatlari uchun chin ko‘ngildan pushaymon ekanligi va jinoiy qilmishlarni fosh qilishda faol yordam berganligi hamda jinoyat oqibatida yetkazilgan zarar to‘la qoplanganligi e’tiborga olindi.
Natijada, sodir etilgan jinoyatning xususiyati va ijtimoiy xavflilik darajasi, sudlanuvchining shaxsi, oilaviy ahvoli, yashash joyidan ijobiy tavsiflangani kabi jazoni yengillashtiruvchi holatlar e’tiborga olinib, O.Murodovga 5 yil muddatga ozodlikni cheklash jazosi tayinlandi.
Shuningdek, sudning hukmiga ko‘ra, I. Abdullayevga 19 yil, J. Igamovga 19 yil ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlanib, har biri muayyan muddatga mansabdorlik va moddiy javobgarlik bilan bog‘liq lavozimlarda ishlash huquqidan mahrum qilindi.
Eslatish joizki, Otabek Murodov O‘zbekiston tarixidagi eng yosh bosh prokuror bo‘lib, u 2018-yil 31-yanvaridan 2019-yilning 20-iyunigacha mahkamaga rahbarlik qilgan.

Суд огласил приговор в отношении экс-генпрокурора Отабека Муродова
В Военном суде Республики Узбекистан завершился судебный процесс в отношении бывшего генерального прокурора Отабека Муродова, бывшего главы СГБ Ихтиёра Абдуллаева и его заместителя Джахонгира Игамова, которым были предъявлены обвинения по статье 210 и другими статьями Уголовного кодекса Республики Узбекистан. Об этом сообщили в пресс-службе Верховного суда.
В ходе закрытого процесса были заслушаны показания подсудимых, более 70 пострадавших и свидетелей.
Суд признал Отабека Муродова виновным в совершении ряда преступлений.
При вынесении приговора суд руководствовался принципами гуманизма и справедливости, предусмотренными Конституцией и законами Узбекистана, отмечает Верховный суд. В частности, было приняты во внимание искреннее раскаяние и активное участие в раскрытии преступления, а также полное возмещение ущерба.
В итоге, приняв во внимание такие смягчающие обстоятельства, как особенность и степень общественной опасности преступления, личность подсудимого, его семейное положение и позитивную характеристику с места проживания, Отабеку Муродову было назначено наказание в виде 5 лет ограничения свободы.
Ихтиёр Абдуллаев и Джахангир Игамов приговорены к 19 годам лишения свободы каждый. Кроме того, они лишены права занимать должностные и материально-ответственные положения в течение определенного срока.