Milliy to‘lov tizimiga «Humo» nomi berildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining «Milliy to‘lov tizimini rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi 2018-yil 19-sentyabrdagi qaroriga asosan milliy chakana to‘lov tizimini yaratish bo‘yicha ishlar olib borilmoqda.
Xususan, aholi fikriga asoslangan to‘lov tizimining brendini yaratish maqsadida, joriy yilning 24-sentyabr kuni Markaziy bank yangi tashkil etilayotgan to‘lov tizimining nomini aniqlash bo‘yicha tanlov e’lon qilingan edi.
Tanlovning birinchi bosqichida 2,4 ming nafar fuqaro o‘z taklifini bildirdi. Ular orasidan eng ko‘p bildirilgan uchta nom – «Humo», «Adras» va «Anor» tanlab olindi.
Tanlovning ikkinchi bosqichida, yuqorida keltirilgan uchta nomdan biriga ovoz berishda 4,0 mingga yaqin respondent ishtirok etdi.
Ovoz berish natijalariga ko‘ra, birinchi o‘rinni 45,3 foiz ovoz bilan «Humo» nomi egalladi.
Shu munosabat bilan tanlangan g‘olib «Humo» nomini hisobga olgan holda milliy chakana to‘lov tizimining brendini ishlab chiqish bo‘yicha ishlar olib boriladi.

Национальную платежную систему назовут «Humo»
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан «О мерах по развитию национальной платёжной системы» от 19 сентября 2018 года ведется работа по созданию национальной розничной платёжной системы.
Конкурс на выбор бренда платежной системы был объявлен 24 сентября.
В ходе первого этапа конкурса поступило 2400 предложений, по итогам которого были определены три самых популярных названия — «Humo», «Adras» и «Anor».
На втором этапе голосования по выбору одного из трех вариантов приняли участие около 4000 респондентов. Первое место с результатом 45,3% получил вариант «Humo».
В связи с этим, будут проведены работы по разработке бренда национальной розничной платёжной системы с учетом выбранного наименования – «Humo».