«Humo» klubi xokkeychilari to‘rtinchi o‘yinda ham mag‘lub etib, yuz foizlik natija bilan yarim finalga yo‘l oldi. Jamoa Qozog‘iston Pro Ligasi pley-offidan o‘rin olgan Rudniyning «Gornyak» jamoasiga qarshi kechgan to‘rtta bahsda ham g‘alaba qozondi.
Ushbu jamoaga qarshi dastlabki ikki uchrashuv «Humo» maydonda bo‘lib o‘tdi. Birinchi o‘yin juda keskin o‘tdi va pley-off boshlanishidagi hayajon ta’sir qildi. Jamoalar g‘olibni qo‘shimcha vaqtda aniqlashlari kerak edi va «Xumo» 2-1 hisobida minimal ustunlik bilan g‘olib bo‘ldi. Ikkinchi o‘yinda Toshkent jamoasi ancha ishonchli o‘ynadi va 4:2 natijasi bilan g‘alaba qozondi. Ikkala uchrashuvda ham muxlislarning qo‘llab-quvvatlashi hayratlanarli bo‘ldi va ularning aql bovar qilmaydigan energiyasi jamoamizni g‘alaba sari yetakladi.
Rudniydagi ikkita o‘yinda ham uyda o‘tkazilgan uchrashuvlar ssenariysi deyarli takrorlandi. Birinchi og‘ir o‘yinda yakuniy sirena chalinishidan 17 soniya oldin «Humo» 2-1 xisob bilan g‘alaba qozondi. Qiziqarli kechgan yana bir uchrashuv ham 4:2 hisobida «qanotlilar»ning ishonchli g‘alabasi bilan yakunlandi.
Uyga qaytayotgan «Humo» jamoasini yoqimli syurpriz kutayotgan edi. Astana shahridan O‘zbekiston havo yo‘llari samolyotida uchish paytida samolyot ekipaji komandiri g‘alaba va «Humo»ning yarim finalga chiqishi munosabati bilan tabrikladi. Darvoqe, O‘zbekiston havo yo‘llari joriy mavsum boshidan Humo xokkey klubining rasmiy hamkori bo‘lib kelmoqda va jamoaga eng samarali yordam ko‘rsatmoqda.
Matbuot anjumanida «Humo» bosh murabbiyi Yevgeniy Popixin chorak finalning barcha to‘rtta o‘yinlari juda qiyin va munosib kechganini aytib o‘tdi.
«Keskin seriya, haqiqiy pley-off. Ko‘p hissiyotlar, tezkor o‘yin. Raqibga minnatdorchilik so‘zlarini aytmoqchiman. Ular ajoyib o‘ynashdi, jang qilishdi», – dedi murabbiy g‘alabada ishtirok yetgan har bir kishiga minnatdorchilik bildirib.
Xokkeychilarimizni oldinda yarim final seriyasi kutmoqda, ularning dastlabki ikki uchrashuvi 11-12 mart kunlari Humo Arena muzida bo‘lib o‘tadi.
Ta’kidlash joizki dunyoda mashhur o‘yin davlat va homiylar, ya’ni ERIELL Group va Uzbekistan Airways ko‘magida muvaffaqiyatli qayta tiklandi va rivojlanmoqda.

Ташкентский клуб «Хумо» вышел в полуфинал Pro Hokei Ligasy
Хоккеисты клуба «Хумо», одержав победу в четырех матчах четвертьфинальной серии чемпионата Профессиональной хоккейной Лиги Казахстана над клубом «Горняк» из г. Рудный, будут представлять Узбекистан в полуфинале турнира.
Первые две встречи с «Горняком» наши «крылатые» провели на домашней Хумо Арене. Первая игра выдалась очень напряженной. Сказывалось волнение на старте плей-офф. Командам пришлось выявлять победителя в овертайме, где Хумо взял верх с минимальным преимуществом 2-1. Во второй игре ташкентцы выглядели гораздо увереннее и в результате победа со счетом 4-2. В обеих встречах поддержка трибун была потрясающей. Невероятная энергетика болельщиков гнала наша команду вперед к победе.
Два выездных матча в Рудном, почти полностью повторили сценарий домашних игр. Тяжелая, вязкая игра в первом матче и минимальная победа 2-1, вырванная за 17 секунд до финальной сирены и более уверенный второй поединок и победа со счетом 4-2.
Приятный сюрприз ждал наших ребят на обратном пути домой, при вылете самолетом Узбекистон Хаво Йуллари из Астаны, в салоне прозвучало поздравление от командира воздушного судна с победой и выходом Хумо в полуфинал. К слову сказать, Uzbekistan Airways с начала текущего сезона является Официальным Партнером хоккейного клуба Хумо и оказывает самую действенную поддержку команде.
Как отметил на пресс-конференции главный тренер «Хумо» Евгений Попихин, все четыре матча четвертьфинала были очень непростыми и достойными.
«Напряженная серия, настоящий плей-офф. Много эмоций, быстрая игра. Хотелось бы сказать сопернику слова благодарности. Они играли здорово, боролись», - прокомментировал он серию матчей, поблагодарив всех, кто причастен победе крылатых и в первую очередь болельщиков и спонсоров команды.
Впереди у наших хоккеистов полуфинальная серия, первые два матча которой, состоятся уже 11-12 марта на родном льду Хумо Арены.
Знаменитая игра успешно возрождена и развивается в стране при поддержке государства и спонсоров, где в числе основных – ERIELL Group и Uzbekistan Airways.
Напомним, что ХК Хумо был создан в 2018 г. В 2019 г. клуб приял участие в первом Чемпионате Узбекистана и в том же году начал выступления в Чемпионате Высшей хоккейной Лиги, а также в Открытом Чемпионате Казахстана. После двухлетней паузы, связанной с пандемией коронавируса, клуб возобновил выступления в Чемпионате Казахстана Pro Hokei Ligasy. В составе хоккейного клуба Хумо действует детская хоккейная школа по всем возрастным категориям. На протяжении 5 лет существования клуба неизменную поддержку ему оказывают Генеральные партнеры – компании Eriell Group и Enter Engineering Group.