O‘zmilliybank tomonidan transport infratuzilmasini rivojlantirish uchun 1,8 milliard yuan miqdorida XDTB kreditini jalb qilish bo‘yicha kelishuvga erishildi
![O‘zmilliybank tomonidan transport infratuzilmasini rivojlantirish uchun 1,8 milliard yuan miqdorida XDTB kreditini jalb qilish bo‘yicha kelishuvga erishildi](http://static.xabar.uz/crop/2/8/720_460_95_2813767508.jpg)
O‘zmilliybank boshqaruvi raisi boshchiligidagi ishchi guruh Xitoy davlat taraqqiyot bankining (XDTB) ijrochi vitse-prezidenti bilan Pekin shahrida (XXR) uchrashuv o‘tkazdi.
Ikki tomonlama uchrashuv davomida tomonlar joriy yirik investitsiya va infratuzilma loyihalarini, shuningdek, kichik va o‘rta biznes sohasidagi loyihalarni amalga oshirish jarayonlarini tahlil qildilar. Hozirgi vaqtda XDTB bilan birgalikda transport, energetika, sanoat va kichik va o‘rta biznesning boshqa sohalarida 650 dan ortiq loyihalar amalga oshirildi.
Xitoy banki tomonidan Samarqandda O‘zmilliybank raisligida o‘tkazilgan ShHT Banklararo Birlashmasi Kengashi yig‘ilishining yakunlari yuqori baholandi, chunki ushbu tadbir natijasida XDTB bilan milliy valyutalarda hisob-kitoblar bo‘yicha ishlashning yangi formati yo‘lga qo‘yildi.
Kun tartibidagi asosiy masala 1,8 milliard yuan miqdorida yo‘lovchi avtobuslarini sotib olish loyihasini birgalikda moliyalashtirish masalasini muhokama qilishga bag‘ishlandi. Ushbu loyiha doirasida Xitoyning yirik korxonalari «King Long», «YUTONG», «FOTON» va boshqalar avtobus va elektrobuslarini ishlab chiqaruvchilari kabi ishtirok etadi.
Uchrashuv yakunida XDTB tomonidan ushbu loyihani moliyalashtirish uchun O‘zmilliybankka ShHT Banklararo Birlashmasi a’zo banklar uchun XDTB maxsus krediti doirasida yangi kredit liniyasini taqdim etish to‘g‘risida kelishuvga erishildi.
Mazkur loyiha O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-2026 yillarga mo‘ljallangan yangi O‘zbekistonni rivojlantirish strategiyasini isloh qilish dasturida nazarda tutilgan transport infratuzilmasi bozorini rivojlantirish bo‘yicha 2023 yil 16 dekabrdagi «Jamoat transporti tizimini isloh qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi PQ-59-son qaroriga muvofiq amalga oshirilmoqda.
Loyihaning muvaffaqiyatli yakunlanishi Toshkent shahri va O‘zbekiston Respublikasi viloyatlarida aholiga transport xizmati ko‘rsatishni yaxshilash, jamoat transporti yo‘nalish tarmog‘ini kengaytirish, shuningdek, harakatlanuvchi tarkib parkini zamonaviy ekologik toza avtobuslar bilan yangilashni ta’minlaydi.

Узнацбанком достигнута договорённость о привлечении кредита ГБРК для транспортной инфраструктуры на сумму 1,8 млрд. юаней
Рабочая группа во главе c председателем правления Узнацбанка провела встречу с исполнительным вице-президентом Государственного банка развития Китая (ГБРК) в г. Пекин (КНР).
В ходе двусторонней встречи, сторонами проанализирован ход реализации текущих крупных инвестиционных и инфраструктурных проектов, а также проектов в сфере малого и среднего бизнеса. В настоящее время совместно с ГБРК реализовано более 650 проектов области транспорта, энергетики, промышленности и других сферах МСБ.
Китайской стороной высоко оценены итоги заседания Совета МБО ШОС под председательством Узнацбанка в Самарканде, по итогам которого налажен новый формат работы с ГБРК по расчётам в национальных валютах.
Основной вопрос повестки дня был посвящен обсуждению вопроса совместного финансирования проекта по приобретению пассажирских автобусов на сумму 1,8 млрд. юаней. Поставщиками автобусов и электробусов в рамках данного проекта выступают крупнейшие производители КНР такие, как «King Long», «YUTONG», «FOTON» и другие.
По итогам встречи достигнута договорённость о предоставлении со стороны ГБРК новой кредитной линии Узнацбанку для финансирования данного проекта в рамках специального займа ГБРК для банков-членов МБО ШОС.
Данный проект реализуется в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 16.02.2023 г. № ПП-59 «О мерах по реформированию системы общественного транспорта» для развития рынка транспортной инфраструктуры, предусмотренной программой реформ Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы.
Успешное завершение проекта обеспечит улучшение транспортного обслуживания населения в г. Ташкенте и областях Республики Узбекистан, расширения маршрутной сети общественного транспорта, а также обновления парка подвижного состава современными экологически чистыми автобусами.