Rossiyadan O‘zbekistonga pul o‘tkazmalari tarmog‘i kengaytirilmoqda
«AziyaEkspress» pul o‘tkazmalari tizimi va «Rosselxozbank» AJ Rossiyadan O‘zbekistonga pul o‘tkazmalari tarmog‘ini kengaytirmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Tashqi iqtisodiy faoliyat milliy bankining sho‘’ba banki bo‘lgan «Aziya-Invest Bank» (AJ) Rossiya Federatsiyasining davlat ko‘p tarmoqli yirik banki — «Rosselxozbank» AJ bilan birgalikda «AziyaEkspress« va «RSXB-Ekspress» pul o‘tkazmalari tizimi ishtirokchilarining hamkorlik tarmog‘ini kengaytirish strategiyasini amalga oshirar ekan, hisob-raqam ochmasdan pul o‘tkazish bo‘yicha tizimni muvaffaqiyatli integratsiya qilganini ma’lum qiladi.
Ushbu loyiha 2020 yil, 23 iyundan boshlab O‘zbekistondagi banklar bo‘limlarida muvaffaqiyatli ishga tushirildi. Yil oxirigacha «AziyaEkspress« doirasidagi pul o‘tkazmalari ulushi Rossiya Federatsiyasidan O‘zbekiston Respublikasiga pul o‘tkazmalari umumiy bozorining qariyb 20 foiziga yetishi rejalashtirilgan.
Qo‘shma loyihaning ishga tushirilishi ikki bankning «Rossiya-O‘zbekiston» yo‘nalishi bo‘yicha hisob-raqam ochmasdan pul o‘tkazmalarini amalga oshirishga imkon beradigan texnologiyani joriy etish borasidagi o‘zaro hamkorligi natijasidir.
2020 yilning avgust oyi oxiriga qadar ushbu xizmat «Rosselxozbank»ning 1300dan ortiq bo‘limlarida ishga tushiriladi hamda «Aziya-Invest Bank»ning O‘zmilliybank, ATB Xalq banki, ATB Agrobank, ATB Turonbank, ATB «Qishloq qurilish bank», «DAVR Bank» kabi O‘zbekistondagi hamkor banklarda to‘lovlarni olish imkoni mavjud bo‘ladi.
«Shuni alohida ta’kidlash lozimki, ikkita davlat banklari — «Rosselxozbank» AJ va «Aziya-Invest Bank» (AJ) hamkorligi Rossiya Federatsiyasida ishlayotgan O‘zbekiston Respublikasi fuqarolariga ishonchli va kafolatlangan pul o‘tkazmalarini amalga oshirish imkoniyatini yaratmoqda», — dedi «Rosselxozbank» AJ Boshqaruv raisining birinchi o‘rinbosari Irina Vladimirovna Jachkina.
Foydalanuvchilarga 7/24 rejimida o‘zbek va rus tillarida har tomonlama yordam ko‘rsatiladi, «Rosselxozbank» AJ bo‘limlarida bankning boshqa xizmatlaridan ham foydalanish mumkin bo‘ladi. Shuningdek, «Rosselxozbank» AJ pul o‘tkazmalari tizimi foydalanuvchilari uchun bankning barcha xizmat va vositalari taqdim etiladi: mobil ilova, debet va kredit kartalari, xizmatlarga haq to‘lash, Rossiya Federatsiyasida ishlayotgan mehnat muhojirlariga kredit berish istiqbollari.
«Ushbu loyiha, shubhasiz, «AziyaEkspress» pul o‘tkazmalari tizimi uchun katta yutuq hisoblanadi, chunki bu hamkor bankning keng tarmog‘i orqali Rossiya Federatsiyasining butun hududini qamrab olish va to‘lovlarni O‘zbekiston Respublikasining pul o‘tkazmalari hamda to‘g‘ridan-to‘g‘ri hisob-kitoblar amalga oshiriladigan yirik davlat banklari ishtirokida amalga oshirish imkonini beradi, — deydi O‘zmilliybank Boshqaruvi raisi o‘rinbosari Qudratilla Asatullayevich To‘laganov. — Banklar o‘rtasidagi integratsiya jarayoni ikki yilga yaqin davom etdi, bu vaqt davomida «Rosselxozbank» AJ va Aziya-Invest Bank (AJ) texnik hamkorlik bo‘yicha katta ishni amalga oshirdi, natijada talabgir mahsulot — transchegaraviy pul o‘tkazmalariga ega bo‘ldi. Shubhasiz, RSXB bilan strategik hamkorlik masofaviy bank xizmatlarini kengaytirish, O‘zbekistonda plastik kartochkalarga pul o‘tkazmalarini o‘zbek so‘mida o‘tkazish imkoniyatini taqdim etishni ko‘zda tutadi. Hamkorlikning «yo‘l xaritasida« shuningdek, Rossiya Federatsiyasida istiqomat qilayotgan va ishlayotgan O‘zbekiston fuqarolari uchun kredit dasturi ko‘zda tutilgan».
Aziya-Invest Bankning (AJ) o‘z pul o‘tkazmalari tizimi sifatida 2006 yilda ro‘yxatga olingan «AziyaEkspress« pul o‘tkazmalari tizimi hajmlar va ishtirokchi hamkorlar soni o‘sib borayotgan sharoitda «milliy ahamiyatga ega» tizim maqomiga ega to‘lov tizimi sifatida ro‘yxatdan o‘tishga umid qiladi.
«Rossiyskiy Selskoxozyaystvenniy bank» aksiyadorlik jamiyati Rossiyadagi eng yirik banklardan biridir. Rossiya Federatsiyasining agrosanoat sohasi va qishloq joylari milliy kredit-moliya tizimini rivojlantirish maqsadida 2000 yilda tashkil etilgan bank bugungi kunda universal tijorat banki bo‘lib, barcha turdagi bank xizmatlarini taqdim etadi va Rossiya agrosanoat majmuasini moliyalashtirishda yetakchi o‘rinni egallaydi. Bankning ovoz beruvchi aksiyalarining 100 foizi Davlat mulkini boshqarish bo‘yicha Federal agentlik ko‘rinishida Rossiya Federatsiyasiga tegishli.
Aziya-Invest Bank (aksiyadorlik jamiyati) tomonidan 2006 yilda ro‘yxatdan o‘tgan «AziyaEkspress» pul o‘tkazmalari tizimi jismoniy shaxslardan hisobraqam ochmasdan pul mablag‘larini o‘tkazishni ta’minlaydi. «AziyaEkspress»® jismoniy shaxslar uchun hisob-raqam ochmasdan pul o‘tkazmalari tizimi savdo belgisi va xizmat ko‘rsatish belgisining Rossiya Federatsiyasi davlat reyestridagi raqami — № 347941.

«АзияЭкспресс» и АО «Россельхозбанк» расширяют сеть отправки денежных переводов из России в Узбекистан
Азия-Инвест Банк (АО), являясь дочерним банком АО «Национальный Банк внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан» в сотрудничестве с крупным государственным многофилиальным банком Российской Федерации - АО «Россельхозбанк» реализуя стратегию расширения партнёрской сети участников систем денежных переводов «АзияЭкспресс» и «РСХБ-Экспресс», сообщает об успешном запуске интеграции систем по денежным переводам без открытия счета.
Данный проект успешно запущен с 23 июня 2020 года, в отделениях банков Узбекистана. Планируется, что до конца года доля денежных переводов в рамках «Азия Экспресс» достигнет порядка 20% от общего объема рынка денежных переводов из Российской Федерации в Республику Узбекистан.
Запуск совместного проекта является результатом взаимодействия двух банков по внедрению технологии, позволяющейпроизводить отправку денежных переводов без открытия счета в направлении «Россия-Узбекистан».
До конца августа 2020 года данная услуга станет доступнойв более чем 1300 отделениях АО «Россельхозбанк» с выплатой в узбекских банках-партнерах Азия-Инвест Банка, таких как: Узнацбанк, АКБ «Халк Банки», АКБ «Агробанк», АКБ «Туронбанк», АКБ «Кишлок Курилиш Банк», ЧАКБ «ДАВР Банк» и др.
«Следует особо подчеркнуть, что сотрудничество двух государственных банков - АО «Россельхозбанк» и Азия-Инвест Банка (АО) предоставляет возможность гражданам Республики Узбекистан, осуществляющим трудовую деятельность в Российской Федерации, осуществлять денежные переводы членам своей семьи надёжно и гарантировано» - отметила Первый Заместитель Председателя Правления АО «Россельхозбанк» Ирина Владимировна Жачкина. Пользователям будет оказываться всесторонняя поддержка на узбекском и русском языках в режиме 7/24, станут доступны другие банковские услуги и сервисы в отделениях АО «Россельхозбанк». Также, для пользователей систем денежных переводов АО «Россельхозбанк» будут предоставлены все сервисы и инструменты банка: мобильное приложение, дебетовые и кредитные карты, оплата услуг, перспектива кредитования трудовых мигрантов работающих в РФ».
«Данный проект, несомненно, является большим достижением для системы денежных переводов «АзияЭкспресс», так как позволяет покрыть всю территорию Российской Федерации за счет обширной сети банка-партнераи обеспечить выплаты при участии крупных государственных банков Республики Узбекистан, в которых осуществляется выплата денежных переводов и прямые взаиморасчеты - отмечает заместитель Председателя Правления Узнацбанка Кудратилла Асатуллаевич Туляганов. Интеграционный процесс между банками длился около двух лет, за это время АО «Россельхозбанк» и Азия-Инвест Банк (АО) проделали большую работу по техническому взаимодействию, получив в результате востребованный продукт – трансграничные денежные переводы. Безусловно, стратегическое партнерство с РСХБ предусматривает расширение каналов дистанционного банковского обслуживания, получения переводов на пластиковые карты в Узбекистане с возможностью зачисления денежных переводов в узбекских сумах. Также, «дорожной картой» сотрудничества предусмотрена программа кредитования граждан Узбекистана, проживающих и работающих на территории Российской Федерации».
Система денежных переводов «АзияЭкспресс», зарегистрированная как собственная система денежных переводов Азия-Инвест Банка (АО) в 2006 году, в условиях увеличения объемов и числа участников-партнеров имеет все основания в перспективе зарегистрироваться платежной системой со статусом «национально значимой» системы.
Акционерное общество «Российский Сельскохозяйственный банк» — один из крупнейших банков в России. Созданный в 2000 году в целях развития национальной кредитно-финансовой системы агропромышленного сектора и сельских территорий Российской Федерации, сегодня это универсальный коммерческий банк, предоставляющий все виды банковских услуг и занимающий лидирующие позиции в финансировании агропромышленного комплекса России. 100% голосующих акций Банка принадлежат Российской Федерации в лице Федерального агентства по управлению государственным имуществом.
Система денежных переводов «АзияЭкспресс», зарегистрирована «Азия-Инвест Банк» (акционерное общество) в 2006 году, предусматривает переводы денежных средств физических лиц без открытия счета. Товарный знак и знак обслуживания собственной Системы денежных переводов для физических лиц без открытия счета «АзияЭкспресс» в Государственном реестре Российской Федерации - № 347941.