Shavkat Mirziyoyev 74 ming kishining bandligini ta’minlaydigan loyihalar bilan tanishdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 8-fevral kuni Andijon va Toshkent viloyatlaridagi investitsiya loyihalari taqdimoti bilan tanishdi. Bu haqda davlat rahbari matbuot xizmati xabar berdi.
Dastlab joriy yilda ishga tushiriladigan loyihalar haqida axborot berildi. Xususan, Andijon viloyatida bu yil umumiy qiymati 1 milliard 433 million dollar bo‘lgan 616 ta loyiha foydalanishga topshiriladi. Sohalar kesimida aytganda, ularning 258 tasi sanoat, 185 tasi xizmat ko‘rsatish, 173 tasi qishloq xo‘jaligi tarmoqlarida. Bularning natijasida qariyb 10 trillion so‘mlik ishlab chiqarish quvvati tashkil etilib, 95 million dollarlik import o‘rnini bosish hamda 265 million dollarlik eksport imkoniyati yaratiladi. 61 mingta yangi ish o‘rni ochiladi.
Masalan, «Tetrateks» mas’uliyati cheklangan jamiyati tomonidan Baliqchi tumanida to‘qimachilik kompleksi tashkil qilinmoqda. 2021-2022-yillarda to‘rt bosqichda amalga oshirilishi rejalashtirilgan ushbu loyihaning jami qiymati 126 million yevro. Korxona ip-kalavadan boshlab tayyor trikotaj mahsulotlarigacha bo‘lgan jarayonlarni qamrab oladi. Joriy yil oxirida ishga tushiriladigan birinchi bosqichda 2 ming 500 ta, barcha bosqichlar yakunida esa 10 mingta ish o‘rni yaratiladi.
Bu kabi loyihalar bo‘yicha jadal ish olib borish bilan birga yangilari ham shakllantirilmoqda. Masalan, Andijon viloyatida umumiy qiymati 782 million dollar bo‘lgan 53 ta yangi investitsiya loyihasi ishlab chiqildi.
Taqdimotda ushbu loyihalarning istiqbollari, moliyalashtirish manbalari va infratuzilma masalalari yuzasidan ma’lumot berildi.
Davlatimiz rahbari loyihalarni ish o‘rinlariga talab yuqori bo‘lgan mahallalarda joylashtirish, davlat-xususiy sheriklik asosidagi korxonalarni ko‘paytirib, bandlikni oshirish muhimligini ta’kidladi.
Toshkent viloyatida bu yil 355 ta loyiha ishga tushiriladi. Umumiy qiymati 1 milliard 624 million dollar bo‘lgan mazkur proyektlarning 198 tasi sanoat, 81 tasi xizmat ko‘rsatish, 76 tasi qishloq xo‘jaligi sohasidadir. Bularning samarasida qariyb 35 milliard so‘mlik ishlab chiqarish quvvati yaratilib, 13 ming kishining bandligi ta’minlanadi. 48 million dollarlik import o‘rnini bosuvchi va 42 million dollarlik eksportbop mahsuot ishlab chiqariladi.
Bundan tashqari, viloyatda 187 ta yangi investitsiya loyihasi rejalashtirilmoqda. Taqdimotda ularning eng yiriklari to‘g‘risida to‘xtalib o‘tildi.
Masalan, «Metal produkt» mas’uliyati cheklangan jamiyati tomonidan 25 million dollar evaziga Ohangaron shahrida metall mahsulotlari ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yilmoqda. Uning quvvati yiliga 60 ming tonna bo‘ladi. Joriy yil may oyida foydalanishga topshirilishi rejalashtirilgan korxonada 150 kishi ish bilan ta’minlanadi.
«Angren» erkin iqtisodiy zonasida velosipedlar, Qibray tumanida oziq-ovqat mahsulotlari ishlab chiqarish loyihalari ham ichki bozor uchun juda muhim.
Prezident sanoatga ilm va innovatsiyalarni faol jalb etish, mahsulotlar sifatiga alohida e’tibor qaratib, xaridorgirligini ta’minlash zarurligini ta’kidladi. Toshkent viloyatining transport va turizm salohiyatidan oqilona foydalanib, xizmat ko‘rsatishni rivojlantirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

Президент ознакомился с инвестиционными проектами, которые будут реализованы в Андижанской и Ташкентской областях
Президент Шавкат Мирзиёев 8 февраля ознакомился с инвестиционными проектами, которые намечено реализовать в Андижанской и Ташкентской областях. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
Сперва была представлена информация о проектах, которые будут запущены в текущем году. В частности, в Андижанской области будет реализовано 616 проектов на сумму 1 миллиард 433 миллиона долларов. Из них 258 проектов - в промышленности, 185 - в сфере услуг, 173 - в сельском хозяйстве. В результате будут созданы мощности по выпуску продукции почти на 10 триллионов сумов, появятся возможности для замещения импорта на сумму 95 миллионов долларов и экспорта продукции на 265 миллионов долларов. Намечено создать 61 тысячу новых рабочих мест.
К примеру, обществом с ограниченной ответственностью “Тетратекс” организуется текстильный комплекс в Балыкчинском районе. Общая стоимость проекта составляет 126 миллионов евро, он будет реализован в четыре этапа в 2021-2022 годах. На предприятии будет налажен полный цикл выпуска трикотажных изделий. В рамках первого этапа, завершение которого намечено на конец текущего года, будет создано 2,5 тысячи рабочих мест, по завершении всех стадий эта цифра составит 10 тысяч.
Наряду с интенсивной работой над этими проектами формируются новые. К примеру, для Андижанской области сформированы 53 новых инвестиционных проекта на сумму 782 миллиона долларов.
В ходе презентации представлена информация о перспективах этих проектов, источниках финансирования и инфраструктуре.
Глава государства отметил важность размещения проектов в махаллях, где наблюдается высокая потребность в рабочих местах, увеличения числа предприятий на основе государственно-частного партнерства, наращивания темпов обеспечения занятости.
В нынешнем году в Ташкентской области будет запущено 355 проектов стоимостью 1 миллиард 624 миллиона долларов. Из них 198 проектов относятся к промышленности, 81 проект - к сфере услуг, 76 проектов - к сельскому хозяйству. В результате будут созданы производственные мощности объемом около 35 миллиардов сумов, работой будут обеспечены 13 тысяч человек. Намечено наладить производство импортозамещающей продукции на 48 миллионов долларов и экспортоориентированных товаров на 42 миллиона долларов.
Кроме того, в области планируются 187 новых инвестиционных проектов. В презентации основное внимание уделялось самым крупным из них.
Так, обществом с ограниченной ответственностью “Metal produkt" в рамках проекта на 25 миллионов долларов налаживается производство металлических изделий в городе Ахангаране. Годовая мощность будущего предприятия составит 60 тысяч тонн. Предприятие, введение в строй которого запланировано на май нынешнего года, обеспечит работой 150 человек.
В числе важных для внутреннего рынка проектов – планы по производству велосипедов в СЭЗ “Ангрен”, изготовление продовольственной продукции в Кибрайском районе.
Президент указал на необходимость активного привлечения научных достижений и инноваций в промышленность, особого внимания обеспечению качества и востребованности продукции. Даны указания по рациональному использованию транспортного и туристического потенциала Ташкентской области, развитию сферы услуг.