«Ashxobod» bog‘i direktori va o‘rinbosari 15 sutkaga qamaldi
«Ashxobod» ko‘ngil ochar bog‘i direktori va o‘rinbosari 15 sutkaga qamaldi. Bu haqda Toshkent shahar IIBB ma’lumot berdi.
1 iyun kuni soat 12.00 da Toshkent shahridagi «Ashxobod» ko‘ngil ochar bog‘ida tekinga 20 000 ta o‘yinchoq va muzqaymoq tarqatilishi haqida bog‘ ma’muriyati tomonidan ijtimoiy tarmoqda reklama chiqarilgan. Biroq, bir vaqtning o‘zida o‘yinchoq oluvchi va kuzatuvchilar bilan taxminan 40 000 nafar fuqarolarni bog‘ hududida jamlashning imkoni bo‘lmasligi, yo‘l harakati va fuqarolar xavfsizligini ta’minlash talablarga javob bermasligi sababli bu tadbirni o‘tkazmaslik haqida bog‘ rahbariyati ogohlantirilgan.
Lekin bog‘ ma’muriyati ommaviy tadbirlarni o‘tkazish talablariga rioya etmasdan, tekinga o‘yinchoqlar tarqatilishi haqidagi reklamani ijtimoiy tarmoqlar orqali tarqatib, bog‘ hududida va uning atrofida  aholini ommaviy ravishda to‘planishiga sababchi bo‘lgan va bu harakati orqali fuqarolarga xavf tug‘dirgan.
Natijada bog‘ hududidiga kirish/chiqish va ayrim ichki yo‘nalishlarida tiqilinch vaziyat hamda boqqa olib keluvchi va yaqin avtomobil yo‘nalishlarida tirbandliklar yuzaga keldi.
Huquqni muhofaza qiluvchi idoralarning sa’y harakati bilan bu tirbandliklar bartaraf etilib, fuqarolar tinch tarqatilgan.
Mazkur holat yuzasidan Yashnobod tumani IIO FMB tomonidan bog‘ direktori 1981 yilda tug‘ilgan A.N., direktor o‘rirbosar 1987 yilda tug‘ilgan A.Z., reklama bo‘limi boshlig‘i 1994 yilda tug‘ilgan D.T.larga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksining 185 prim.3, 200 prim.1, 201-moddalariga asosan ma’muriy bayonnoma rasmiylashtirilgan. Jinoyat ishlari bo‘yicha Yashnobod tumani sudi tomonidan ushbu fuqarolarga 15 sutka ma’muriy qamoq jazosi tayinlangan.

Руководители парка «Ашхабад» в Ташкенте арестованы на 15 суток за устроенный беспорядок
Директор, его заместитель и глава отдела рекламы парка «Ашхабад» в Ташкенте арестованы на 15 суток за нарушение правил проведения массовых мероприятий и другие правонарушения. Об этом сообщила пресс-служба ГУВД города Ташкента.
Администрация парка опубликовала в социальных сетях объявление о бесплатной раздаче 20 тысяч мягки игрушек и мороженого 1 июня в 12:00.
Однако, по данным ГУВД, руководство парка предупреждали и требовали не проводить данное мероприятие из-за невозможности одновременного сбора на территории парка около 40 тысяч горожан, а также из-за несоответствия требованиям по обеспечению безопасности дорожного движения и граждан.
«Однако администрация парка не выполнила требования проведения массовых мероприятий, а также распространила через социальные сети рекламу о раздаче бесплатных игрушек, что вызвало массовое скопление людей в парке и вокруг него, и эти действия создали опасность для граждан», — говорится в сообщении.
В результате образовались пробки на въезде/выезде в парк и на некоторых внутренних маршрутах, а также на дорогах, ведущих к парку.
УКД ОВД Яшнабадского района составило административный протокол в отношении директора парка А. Н. (1981 года рождения), заместителя директора А. З. (1987) и руководителя отдела рекламы Д. Т. (1994) по статьям 185−3 (незаконный оборот предметов, оборот которых в качестве гражданского и служебного оружия запрещён на территории Узбекистана), 200−1 (нарушение правил проведения массовых мероприятий) и 201 (нарушение порядка организации, проведения собраний, митингов, уличных шествий или демонстраций) Кодекса об административной ответственности.
Яшнабадский районный суд назначил им 15 суток административного ареста.
ГУВД сообщило, что по требованиям постановления Кабинета министров от 29 июля 2014 года (№205) за разрешением о проведении массовых мероприятий необходимо обращаться за месяц.