Dunyo bo‘yicha nechta odam sigareta chekadi? Chekuvchilar soni kamaygani rostmi?
Dunyo bo‘yicha ilk bor tamakiga qaram erkaklar soni kamaymoqda. Bu haqda 19-dekabr kuni Jahon Sog‘liqni Saqlash Tashkiloti ma’lum qildi.
Tashkilot tomonidan chop etilgan ma’ruzaga ko‘ra, dunyo bo‘yicha ilk bor erkaklar orasida tamaki iste’mol qiluvchilar soni o‘sishi to‘xtadi. «Regnum» 2020-yilda ularning soni 2 millionga qisqarishini yozmoqda. Bu «tamaki epidemiyasida kuchli o‘zgarish»dan dalolat.
JSST ekspertlarining fikriga ko‘ra, erkaklar orasida chekuvchilar soni pasayishiga sog‘lom turmush tarzi targ‘iboti va chekishning zararini tushuntirishga qaratilgan turli aksiyalar sabab bo‘lgan. Albatta, bu borada davlat siyosati ham katta ahamiyatga ega.
— Erkaklar orasida chkuvchilar soni pasayishini birinchi marta ko‘rib turibmiz. Bunga tamaki sanoatiga nisbatan hukumatning qat’iy chora-tadbirlari sabab bo‘lgan bo‘lishi mumkin, — deya ta’kidlaydi JSST bosh direktori Tedros Adanom Gebreyesus.
2020-yilda tamaki iste’mol qiluvchi erkaklar soni dunyo bo‘yicha 1 mlrd 91 mln.gacha, 2025-yilga kelib esa 1 mlrd 87 mln.gacha payishi kutilmoqda. 2018-yilda dunyo bo‘yicha 1 mlrd 337 mln kishi sigareta chekkan. JSSTning fikricha, chekish tufayli yiliga 8 mln kishi hayotdan ko‘z yummoqda.

ВОЗ: в 2020 году курить будут на 2 млн меньше мужчин
Впервые число табакозависимых мужчин в мире понижается. Об этом 19 декабря сообщает Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ).
В докладе, опубликованном организацией сообщается, что в мире впервые прекратился рост потребителей табака среди мужчин и в 2020 году ожидается их сокращение на 2 млн. По мнению ВОЗ, это свидетельствует о «мощном сдвиге в табачной эпидемии».
Эксперты ВОЗ уверены, что снижение числа курильщиков среди мужчин стало возможным благодаря различным акциям, направленным на разъяснение вреда курения и пропаганду здорового образа жизни. Не менее важна и политика государств в этой сфере.
«Впервые мы видим уменьшение потребления среди мужчин, благодаря ужесточению мер правительств в отношении табачной индустрии», — подчеркнул генеральный директор ВОЗ Тедрос Аданом Гебрейесус, комментируя публикацию доклада.
ВОЗ ожидает, что в 2020 году число мужчин — потребителей табака в мире снизится до 1 млрд 91 млн человек, а к 2025 году — до 1 млрд 87 млн. Всего на 2018 год табак в мире потребляет 1 млрд 337 млн человек обоего пола. По мнению ВОЗ, от курения ежегодно гибнет более 8 млн человек.