Ikki yoshli bolani klinik o‘limdan qutqargan shifokor taqdirlandi (foto)
Klinik o‘lim holatida bo‘lgan 2 yoshli bolakayni qutqarib qolgan otalaringolog-shifokor Sergey Tobiasning qahramonligi haqida xabar berib o‘tilgan edi. Sog‘liqni saqlash vazirligi shifokorni taqdirladi. Bu haqda vazirlikning jamoatchilik bilan aloqalar bo‘limi Xabar.uz’ga ma’lumot berib o‘tdi.
«Ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan klinik o‘lim holatidagi bola otalaringolog-shifokor tomonidan qutqarib qolingani tasvirlangan videolavhaning aholi tomonidan e’tirof etilishi fidoyi shifokorlarimiz mehnatiga berilgan munosib baho bo‘ldi», — deyiladi vazirlik xabarida.
O‘sha vaziyatda qahramonlik ko‘rsatgan 41 yoshli shifokor Sergey Vladimirovich Tobias «Sog‘liqni saqlash a’lochisi» ko‘krak nishoni bilan taqdirlanib, ushbu mukofot Sog‘liqni saqlash vaziri Alisher Shadmanov tomonidan toshirildi.
Sergey Tobias Toshkent pediatriya tibbiyot institutini tamomlagan, poytaxtimizdagi xususiy shifoxonalardan birida faoliyat yuritib keladi. U garchi reanimatolog bo‘lmasa ham kasb mahoratini namoyish etib, klinik o‘lim holatida olib kelingan 2 yoshli bola Umar Nurillayevni qutqarib qolgan. Shundan so‘ng bemor 3-son bolalar klinik shifoxonasiga tez yordam mashinasida, shifokor ko‘rigi ostida yuborilgan. Ushbu shifoxonada barcha davolash muolajalari amalga oshirilgan.
– Farzandimni qutqarib qolgan shifokordan judayam minnatdorman. Ota sifatida uning bu fidoyiligini hech narsaga qiyoslay olmayman. U men uchun haqiqiy qahramon, – deydi bolakayning otasi Dilshod Razzoqov. – Farzandim qutqarilgan vaqtda shu inson timsolida minglab shifokorlarning mas’uliyatini, sharafini chuqurroq his etdim.
Ahamiyatli jihati, ikki yoshlik bolani hayotga qaytarayotgan voqealar tasvirlangan video minglab marotaba ko‘rildi va ulashildi. Yuzlab internet foydalanuvchilari tomonidan shifokorning professional va insoniy sa’y-harakatlari uchun minnatdorlik bildirildi. Aslida ko‘p ming sonli shifokorlarimiz faoliyatida bunday holatlar tez-tez uchrab turadi. Shu bois ham ularning har bir ish kuni qahramonlikdir.

Врач, спасший двухлетнего ребенка, награжден нагрудным знаком «Отличник здравоохранения» (фото)
41-летний врач Сергей Владимирович Тобиас, спасший двухлетнего ребенка, который был в состоянии клинической смерти, награжден нагрудным знаком «Отличник здравоохранения». Эту награду он получил из рук министра здравоохранения Алишера Шадманова. Об этом сообщили в пресс-службе Министерства здпавоохранения.
Вручая врачу награду, министр отметил, что в охране здоровья народа огромное место занимают медицинские работники, особенно опытные,  ответственные к своей работе и преданные своему делу врачи.
В свою очередь, Сергей Тобиас отметил, что и впредь будет прилагать все усилия на пути охраны здоровья людей.
Напоминаем, что окончивший Ташкентский педиатрический медицинский институт, трудящийся в одном из частных клиниках столицы Сергей Тобиас, не смотря на то, что не является реаниматологом, проявил все свои умения и спас двухлетнего Умара Нуриллаева, принесенного родителями в состоянии клинической смерти. После пациента в машине скорой помощи под присмотром врача доставили в детскую клиническую больницу № 3. В больнице ему оказали все необходимые лечебные процедуры.
Очень благодарен врачу, спасшему моего ребенка. В качестве отца не могу ни с чем сравнить его самоотверженность. Для меня он стал настоящим героем, — говорит отец двухлетнего Умара Нуриллаева Дилшод Раззоков. — В этот день на примере одного врача я почувствовал ответственность и благородство деятельности тысячи врачей. Не зря осуществляются последовательные реформы в сфере медицины. Оказывается за этим есть здоровье и радость тысячи людей.
Важно то, что видео, где двухлетнего ребенка возвращают к жизни, было просмотрено тысячи раз и многие поделились им в своих страничках. Сотни пользователей интернета поблагодарили врача за профессионализм и человеческие усилия. На самом деле, такие случаи встречаются в деятельности многотысячных врачей. Поэтому каждый их рабочий день является героизмом.