Metroda poyezdlar oraliq vaqti qisqaradi
Joriy yil 4 sentyabrdan OTMlarda o‘quv mashg‘ulotlari boshlanadi. Natijada shahar jamoat transportiga bo‘lgan talab oshadi. Mazkur talabni qondirish uchun olib borilayotgan ishlar yuzasidan «Toshkent metropoliteni» DUK matbuot xizmati O‘zAga ma’lumot berdi.
Metrodan foydalanishda yo‘lovchilarga yanada qulaylik yaratish maqsadida mavjud ichki resurslardan maksimal darajada foydalangan holda vaqt oraliqlari qisqartirilishi rejalashtirilgan. Masalan, tig‘iz vaqtlarda Chilonzor yo‘nalishida 1,5 daqiqalik, O‘zbekiston yo‘nalishida esa 3-3.5 daqiqalik hamda Yunusobod yo‘nalishida esa, 5 daqiqalik intervalda poyezdlar harakati yo‘lga qo‘yiladi.
Avvalroq 4 sentyabrdan Toshkent metrosi bekatlariga yaqin 31 ta OTMda dars jarayonining boshlanish vaqti ma’lum qilingandi.
Shuningdek, Toshkent metropolitenining «Yunusobod» va «Turkiston» bekatlari 4 oyga yopilishi xabar qilingan edi.

С началом учебного года поезда в метро станут ездить чаще
Ни для кого не секрет, что 4 сентября текущего года в Узбекистане начинается новый 2023/2024 учебный год. В связи с этим, дабы оптимизировать пассажиропоток, студентам 31 вуза, расположенных возле станций метро, изменили время начала занятий.
Теперь же, по этой же причине «Ташкентский метрополитен» планирует сократить интервал между поездами. Об этом сообщило национальное информационное агентство Узбекистана УзА.
Отмечается, что для обеспечения комфорта пассажиров в метро временные интервалы будут сокращены за счет максимального задействования внутренних ресурсов.
Из этого следует, что в часы пик поезда будут ходить с интервалом 1,5 минуты по линии «Чиланзар», 3-3,5 минуты по линии «Узбекистан» и 5 минут по линии «Юнусабад».