Milliy gvardiyaga qator vakolatlar berilmoqda
Qayd etilishicha, Milliy gvardiya organlari Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning quyidagi moddalari bo‘yicha huqubuzarliklar to‘g‘risidagi ishlarni ko‘rib chiqishga va jarima tariqasidagi ma’muriy jazo choralarini qo‘llashga haqli ekanligi belgilanmoqda:
- 187-moddasining birinchi qismi (Jamoat joylarida alkogol maxsulotini iste’mol qilish);
- 188-modda (Voyaga yetmagan shaxsni g‘ayriijtimoiy xatti-harakatlarga jalb qilish);
- 188-2-modda (Voyaga yetmagan shaxsning ko‘ngil ochish (dam olish) joylarida tungi vaqtda bo‘lishiga yo‘l qo‘yish);
- 192-modda (Maishiy shovqinga qarshi kurash talablarini buzish) bo‘yicha.
Shuningdek, Milliy gvardiya organlarining mansabdor shaxslari MjTKning 61, 183, 184-2, 184-3, 185, 185-1 (bojxona to‘g‘risidagi qonunchilikni buzish bilan bog‘liq huquqbuzarliklardan tashqari) 185-2, 185-3, 186-moddalarida, 187-moddaning ikkinchi qismida, 188-1, 188-3, 189, 189-1, 190, 191, 194-1, 195-1, 196 (Milliy gvardiyaga tegishli qismi bo‘yicha) va 210-1- moddalarida nazarda tutilgan ma’muriy huqubuzarliklarni aniqlagan taqdirda, ma’muriy huquqbuzarlik to‘g‘risida bayonnoma tuzadi va belgilangan tartibda sudga ko‘rib chiqish uchun yuborishi belgilanmoqda.

Нацгвардии предоставят дополнительные полномочия
Депутаты приняли в первом чтении законопроект о расширении полномочий Национальной гвардии. Об этом в своем Telegram-канале сообщил депутат Расул Кушербаев.
Сообщается, что сотрудники Национальной гвардии смогут рассматривать дела о правонарушениях по таким статьям Кодекса об административной ответственности, как :
- часть 1 статьи 187 (употребление алкогольной продукции в общественных местах);
- статья 188 (вовлечение несовершеннолетнего в антисоциальное поведение);
- статья 188-2 (допущение нахождения несовершеннолетнего в местах развлечений (досуга) в ночное время);
- статья 192 (нарушение требований по борьбе с бытовым шумом).
Кроме того, при выявлении должностными лицами Нацгвардии нарушений, предусмотренных статьями 61, 183, 184-2, 185, 185-1 (кроме нарушений таможенного законодательства), 185-2, 185-3, 186, частью 2 статьи 187, 188-1, 188-3, 189, 189-1, 190, 191, 194-1, 195-1, 196 (по части, относящейся к Нацгвардии) и 210-1, они смогут на месте составить протокол и отправить дело в суд.