«O‘zbekenergo»: Mamlakatimizda 1,8 milliard kVt.soat elektrni tejash mumkin
Xalqaro energetika agentligining ma’lumotiga ko‘ra, hozirda jahonda 1,3 milliardga yaqin aholi elektr energiya bilan ta’minlanmagan. 2,6 milliard odam ovqat tayyorlash uchun an’anaviy yoqilg‘i – o‘tin, ko‘mir va boshqalardan foydalanadi. 2035 yilga borib jahonda energiyaga bo‘lgan talab yana 35 foizga oshishi tahmin qilinmoqda. Bu haqda «2018 yilda iste’molchilarni uzluksiz elektr energiyasi bilan ta’minlash borasidagi faoliyat: erishilgan natijalar va istiqboldagi ustuvor vozifalar» mavzusidagi matbuot anjumanida ma’lum qilindi.
«Elektr energiya ishlab chiqarishni qanchalik oshirmaylik, agar uning sarfini tartibga solmas ekanmiz, yildan yilga ortib borayotgan talabni qondirish juda mushkul», – deydi «O‘zbekenergo» AJ boshqaruvi raisi Ulug‘bek Mustafoyev. – «Misol uchun, bugun aholi har bir xonadonda kamida bitta televizor, kir yuvish mashinasi, changyutgich, konditsioner kabi maishiy texnikalar bor. Ba’zida ulardan foydalanib bo‘lgach, tokdan uzib qo‘yilmaydi. Garchi, ular o‘chirilgan bo‘lsa-da, tok liniyasiga ulangan holda tursa, elektr energiya iste’mol qilaveradi. Birgina oddiy telefon quvvatlagichini olaylik. U tokka ulangan holda kunu tun qolsa, o‘rtacha bir oyda 1,5 kVt.soat, yiliga 18 kVt.soat energiya sarflaydi. Shu bois mamlakatimizda ham xonadonlarda, ishlab chiqarish sanoatida va boshqa turli tarmoqlarda elektr energiya tejamkorligini ta’minlash ustuvor vazifa bo‘lib qolmoqda».
Anjumanda ta’kidlanishicha, hozirda yurtimizdagi har bir xonadonda bir yilda o‘rtacha 400 kVt.soatgacha elektr energiyasini tejash imkoniyati bor. Bu ko‘rsatkich respublika bo‘yicha 1,8 milliard kVt. soatga aylanadi. Ushbu tejalgan energiya bilan aholisi o‘rtacha bo‘lgan bir viloyatni bir yil mobaynida uzluksiz elektr energiya bilan ta’minlash mumkin.
«Elektr energiyani tejash orqali ekologik barqarorlikka ham munosib ulush qo‘shish mumkin. Misol uchun, 1 kVt.soat elektr ishlab chiqarish jarayonida atmosferaga 0,6 kilogramm ko‘mir chiqindisi, 0,12 metr kub is gazi chiqadi», – deya qo‘shimcha qiladi Mustafoyev. – «Demak, har bir iste’molchi xonadonida elektr energiyadan oqilona foydalansa, ham tabiiy ne’matlarni tejashga, ham atrof-muhit musaffoligiga o‘z ulushini qo‘shgan bo‘ladi. Shuningdek, iste’molchini ortiqcha mablag‘ sarflashdan ham asraydi. Iqtisod qilingan mablag‘ jamg‘arib borilsa, ro‘zg‘orning qancha kam-ko‘stini to‘ldirish mumkin».

«Узбекэнерго»: В Узбекистане можно сэкономить 1,8 миллиард кВт. электричества в час
По данным Международного агентства энергетики, на сегодня в мире около 1,3 миллиарда населения не обеспечено электроэнергией. 2,6 миллиарда человек для приготовления пищи использует традиционные виды топлива – дрова, уголь и другие. Прогнозируется, что к 2035 году в мире потребность на энергию возрастет еще на 35 процентов. Об этом было сказано на пресс-конференции на тему «Деятельность по обеспечению потребителей непрерывной электроэнергией: достигнутые результаты и проблемы».
«Сколько бы мы не повышали производство электроэнергии, если мы не будем использовать его бережливо, сложно будет удовлетворить с каждым годом возрастающую потребность», – сказал председатель правления акционерного общества «Узбекэнерго» Улугбек Мустафоев. – «К примеру, сегодня по причине возрастания благосостояния населения в каждом доме есть минимум один телевизор, стиральная машина, пылесос, кондиционер и другая бытовая техника. Иногда и после использования потребители не отключают их от сети. Ибо, даже если выключены, они продолжают потреблять электроэнергию. Возьмем только зарядку от телефона. Если она будет подключена к сети день и ночь, в среднем в месяц будет потреблять 1,5 кВт.час, в год – 18 кВт.час. Поэтому в нашей стране в домах, производственных предприятиях и других разных отраслях важной задачей является обеспечение экономии электроэнергии».
На конференции отмечено, что на сегодня в нашей стране есть возможность в каждом доме сэкономить в год в среднем 400 кВт.час. Этот показатель по республике превращается в 1,8 миллиард кВт.час. С данной сэкономленной электроэнергией можно будет в течение года беспрерывно обеспечивать электроэнергией одну область со средним количеством населения. Значит, каждый человек путем устранения бесполезного расточительства электричества может донести до многих домов свет, отметили в пресс-конференции.
«Через экономию электроэнергии можно внести достойный вклад и в экологическую стабильность. К примеру, в процессе производства электричества 1 кВт.час в атмосферу выходит 0,6 килограмм угольного отхода, 0,12 метра куб угарного газа», – добавил Мустафоев. – «Значит, если каждый потребитель дома будет разумно использовать электроэнергию, то внесет свой вклад и в экономию природного дара, и в сохранение чистоты окружающей среды. А также потребитель избавится от расхода лишнего средства. Если сэкономленное средство накопить, можно использовать его на другие хозяйственные нужды семьи».