O‘zbekiston SSV bosh toksikologi va gematologi Samaraga uchib ketdi
17-avgust kuni O‘zbekiston Sog‘liqni saqlash vazirligi bosh toksikologi Rustam Akalayev hamda bosh gematolog Hamida Qozoqboyev Toshkentdan Samara viloyatiga uchib ketdi, deya xabar qildi TIV matbuot xizmati.
Safardan ko‘zlangan maqsad — «Koshelevskiy posad» korxonasida mehnat qilgan hamda iyulda «noma’lum moddadan zaharlanish» tashhisi bilan shifoxonaga yotqizilgan 48 nafar O‘zbekiston fuqarosiga ko‘maklashishdan iborat.
Bir kun avval og‘ir holatdagi to‘rt o‘zbekistonlik (Og‘abek Ortiqov, Islomboy Qo‘chqorov, Farhod Xayitov va Omonboy Ro‘zimov) Rossiya FVVning maxsus samolyotida davolanishni davom ettirish uchun Moskvadagi gematologiya tibbiy tadqiqot markaziga ko‘chirilgan edi. 44 nafar O‘zbekiston fuqarosi esa hamon Samara viloyatidagi shifoxonalarda qolmoqda.
Zaharlanganlar o‘zbekistonliklar soni jami 69 nafarni tashkil etib, ularning 20 nafariga sog‘ayganlaridan so‘ng kasalxonadan ruxsat berilgan bo‘lsa, bir O‘zbekiston fuqarosi esa hayotdan ko‘z yumdi.

Главный токсиколог и гематолог Минздрава вылетели в Самару для оказания помощи отравившимся узбекистанцам
По информации Генерального консульства нашей страны в городе Казани (Россия), 17 августа 2019 года в Самарскую область из города Ташкента вылетают главный токсиколог Рустам Акалаев и главный гематолог Министерства здравоохранения Узбекистана Хамида Казакбаева для содействия 48 гражданам Узбекистана, осуществлявшим трудовую деятельность на предприятии «Кошелевский посад», в июле госпитализированным и находящимся на излечении с диагнозам «отравление неустановленным веществом». Об этом сообщает пресс-служба МИД Узбекистана.
Напомним, 4 пострадавших (Огабек Артиков, Исломбой Кучкаров, Фарход Хайитов, Омонбой Рузимов), находящиеся в тяжелом состоянии, 16 августа спецбортом МЧС России перевезены в Национальный медицинский исследовательский центр гематологии в городе Москве для дальнейшего лечения. В российской столице их встретили сотрудники Посольства нашей страны и Представительства Агентства по внешней трудовой миграции Министерства занятости и трудовых отношений Узбекистана.
44 граждан Узбекистана по-прежнему находятся в Самарской областной клинической больнице имени В.Д.Середавина и Тольяттинской городской клинической больнице №1.