Prezident nuroniylar va ziyolilar bilan suhbatlashdi
Davlatimiz rahbari “Yangi Navoiy” shaharchasi qurilish maydonida bo‘lib, nuroniylar va ziyolilar bilan suhbatlashdi.
- Bugun bu yerga Navoiy viloyatidagi 8 ta tuman, 3 ta shaharning ertangi kuni qanday bo‘ladi, degan savolga javob topish uchun keldik. Aslida, bitta ro‘zg‘orni tebratishning o‘zi bo‘lmaydi. Xudoga shukur, aholimiz 38 millionga yaqinlashayapti. Buning uchun xalqimizga munosib mustahkam zamin yaratib borishimiz kerak. Bunday yangi shaharchalarni nima uchun qurayapmiz? Yoshlarimiz o‘sib kelayapti. Ular o‘zi tug‘ilib o‘sgan joyida ishlab, yaxshi yashashi uchun hamma hududlarda sharoit yaratamiz, - dedi Prezident.
Loyiha uchun 1 ming 100 gektar yer Karmana tumanidan Navoiy shahriga o‘tkazilgan. Birinchi bosqichda 450 gektar maydonda qurilish rejalashtirilgan.
Shaharchada 7-22 qavatli uy-joylar, 4 ming 170 o‘rinli umumta’lim maktablari, 1 ming 620 o‘rinli bog‘chalar, poliklinika barpo etiladi. “Yangi O‘zbekiston” bog‘i, Navoiy davlat pedagogika institutining yangi kampusi ham shu yerda bo‘ladi.
Davlatimiz rahbari Navoiy viloyatida sanoat rivojlangani, lekin xizmat salohiyati to‘liq ishga solinmaganini aytdi. Shu bois shaharchada sayilgoh, ko‘ngilochar maskanlar, savdo do‘konlari, ovqatlanish shoxobchalari tashkil etib, xizmatlar rivojlantirilishi belgilandi.
Shaharcha qurilishi direksiya tomonidan muvofiqlashtirib boriladi. Yer maydonlari elektron auksionga qo‘yilib, g‘olib qurilish tashkilotlari bilan investitsiya shartnomasi tuziladi.

Президент ознакомился с ходом строительства нового городка в Навои
В ходе поездки Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с ходом начального этапа работ по строительству городка Новый Навои.
Здесь глава государства побеседовал с представителями старшего поколения и интеллигенции.
– Сегодня мы прибыли сюда, чтобы найти ответ на вопрос, каким будет будущее восьми районов и трех городов Навоийской области. К счастью, наше население приближается к 38 миллионам. Нам необходимо создавать прочную основу для нашего народа. Почему мы строим такие новые городки? Потому что подрастает молодое поколение. Мы создадим условия в каждом регионе, чтобы молодые люди могли работать и жить достойно там, где родились, - сказал Президент.
Для реализации проекта было передано 1 100 гектаров земли из Карманинского района в город Навои. На первом этапе планируется застроить 450 гектаров.
Президент отметил, что, несмотря на развитую промышленность в Навоийской области, потенциал в сфере услуг еще не задействован в полной мере. Поэтому в городке будут созданы парковые зоны, развлекательные центры, магазины и точки общественного питания.
Строительство городка будет координироваться дирекцией проекта. Земельные участки будут выставлены на электронный аукцион, и с победившими строительными организациями будут заключены инвестиционные договоры.