Президент нуронийлар ва зиёлилар билан суҳбатлашди
Давлатимиз раҳбари “Янги Навоий” шаҳарчаси қурилиш майдонида бўлиб, нуронийлар ва зиёлилар билан суҳбатлашди.
- Бугун бу ерга Навоий вилоятидаги 8 та туман, 3 та шаҳарнинг эртанги куни қандай бўлади, деган саволга жавоб топиш учун келдик. Аслида, битта рўзғорни тебратишнинг ўзи бўлмайди. Худога шукур, аҳолимиз 38 миллионга яқинлашаяпти. Бунинг учун халқимизга муносиб мустаҳкам замин яратиб боришимиз керак. Бундай янги шаҳарчаларни нима учун қураяпмиз? Ёшларимиз ўсиб келаяпти. Улар ўзи туғилиб ўсган жойида ишлаб, яхши яшаши учун ҳамма ҳудудларда шароит яратамиз, - деди Президент.
Лойиҳа учун 1 минг 100 гектар ер Кармана туманидан Навоий шаҳрига ўтказилган. Биринчи босқичда 450 гектар майдонда қурилиш режалаштирилган.
Шаҳарчада 7-22 қаватли уй-жойлар, 4 минг 170 ўринли умумтаълим мактаблари, 1 минг 620 ўринли боғчалар, поликлиника барпо этилади. “Янги Ўзбекистон” боғи, Навоий давлат педагогика институтининг янги кампуси ҳам шу ерда бўлади.
Давлатимиз раҳбари Навоий вилоятида саноат ривожлангани, лекин хизмат салоҳияти тўлиқ ишга солинмаганини айтди. Шу боис шаҳарчада сайилгоҳ, кўнгилочар масканлар, савдо дўконлари, овқатланиш шохобчалари ташкил этиб, хизматлар ривожлантирилиши белгиланди.
Шаҳарча қурилиши дирекция томонидан мувофиқлаштириб борилади. Ер майдонлари электрон аукционга қўйилиб, ғолиб қурилиш ташкилотлари билан инвестиция шартномаси тузилади.

Президент ознакомился с ходом строительства нового городка в Навои
В ходе поездки Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с ходом начального этапа работ по строительству городка Новый Навои.
Здесь глава государства побеседовал с представителями старшего поколения и интеллигенции.
– Сегодня мы прибыли сюда, чтобы найти ответ на вопрос, каким будет будущее восьми районов и трех городов Навоийской области. К счастью, наше население приближается к 38 миллионам. Нам необходимо создавать прочную основу для нашего народа. Почему мы строим такие новые городки? Потому что подрастает молодое поколение. Мы создадим условия в каждом регионе, чтобы молодые люди могли работать и жить достойно там, где родились, - сказал Президент.
Для реализации проекта было передано 1 100 гектаров земли из Карманинского района в город Навои. На первом этапе планируется застроить 450 гектаров.
Президент отметил, что, несмотря на развитую промышленность в Навоийской области, потенциал в сфере услуг еще не задействован в полной мере. Поэтому в городке будут созданы парковые зоны, развлекательные центры, магазины и точки общественного питания.
Строительство городка будет координироваться дирекцией проекта. Земельные участки будут выставлены на электронный аукцион, и с победившими строительными организациями будут заключены инвестиционные договоры.