Qarshida davlatning 1.35 mlrd so‘miga bayroq o‘rnatilmaydigan bo‘ldi
Avvalroq O‘zbekiston mustaqilligining 30 yilligi arafasida Qarshi shahridagi Mustaqillik maydonida balandligi 62,5 metrga teng bayroq o‘rnatilishi, mazkur flagshtok ustunining o‘ziga 1,35 milliard so‘m sarflanishi haqida xabarlar tarqalgandi.
Ayni patda koronavirusdan davolanayotgan viloyat hokimi Zoyir Mirzayev bu borada o‘z fikrini bildirdi.
«O‘zim davolanishda bo‘lganim sababli, shifoxonada ushbu xabarni o‘qib qoldim. Bu kabi qurilish ishlariga o‘zim ham qarshiman.
O‘zim ham har kuni aholining yashash sharoitlarini yaxshilash maqsadida tuman va shaharlarda bo‘laman. Yaqinda Qarshi shahridagi 136-sonli oilaviy yotoqxonaga borib uysiz fuqarolarimizni majburlikdan xarobaga aylangan binoda qo‘nim topgani meni qiynadi. Men bilan hamroh bo‘lib borgan rahbarlarni ham ozroq bo‘lsada vijdoni qiynalgan bo‘lsa kerak. Ayrimlari hayot sinovlarini yengib o‘ta olmagan bo‘lsa ham, ularning shirindan-shakar farzandlarida nima gunoh? Ular ham baxtli yashashga haqli.
Ushbu xaroba yotoqxonani ta’mirlash uchun 2.5-3 mlrd. atrofidagi mablag‘ni manbasini qayerdan topishni bilmay turgandim. Ustun uchun sarflanayotgan 1.350 mlrd. so‘mni ushbu yotoqxona ta’miriga yo‘naltiramiz. Qolgan so‘mmani ham manbasini topib, ushbu yotoqxonani katta tantana bilan topshiramiz. Mustaqilligimizning 30 yillik bayramiga ustun emas, fuqarolarimiz uchun shinam xonadonlar tuhfa qilamiz.
Ustun masalasiga kelsak, biror homiy tomonidan ixtiyoriy qo‘llab-quvvatlansagina quriladi. Davlat budjetidan mablag‘ sarflanmaydi», deya qayd etdi hokim.

Зоир Мирзаев заявил, что средства на установку флага в Карши направят на ремонт общежития
Хоким Кашкадарьинской области Зойир Мирзаев отреагировал на реакцию общественности на сообщения о планируемой установке в центре Карши флага высотой 62,5 м и стоимостью 1,35 млрд сумов. Об этом сообщила пресс-служба областного хокимията.
«Все мы безгранично любим нашу Родину. Её символы нам дороги. Но, похоже, в нынешней ситуации для этого нецелесообразно тратить средства в такой сумме, поступающие от народа, предпринимателей, на строительство», — отметил хоким, в настоящее время находящийся в Ташкенте на лечении от коронавируса.
«Прочитал это сообщение в больнице. Требование и цель нашего уважаемого главы государства — удовлетворить потребности народа, улучшить условия жизни людей. В такой ситуации я и сам против такого строительства», — заявил глава региона.
«Я лично каждый день посещаю районы и города в целях улучшения условий жизни населения. Недавно был в семейном общежитии №136 в Карши, и меня расстроило, как наши бездомные граждане вынуждены жить в развалившемся здании (на фото). Наверное, сопровождавших меня руководителей тоже хоть немного замучила совесть», — отметил Зойир Мирзаев, добавив, что дети вправе жить счастливо.
Хоким сообщил, что размышлял над тем, где найти средства в размере 2,5−3 млрд сумов на ремонт общежития. «Направим 1,35 млрд сумов, предназначенных для флага, на ремонт общежития. Найдём и оставшуюся сумму из других источников… К празднику 30-летия нашей независимости подарим не флаг, а новое удобное жильё для наших граждан. Что скажете?» — спросил он.
Зойир Мирзаев добавил, что флаг будет установлен только, если какой-либо спонсор добровольно выделит на это средства. «Из государственного бюджета средства тратиться не будут», — заявил он. Отметим, что на месте установки флагштока уже велись подготовительные работы.
Хоким призвал депутатов местных кенгашей и народные комиссии, состоящие из общественных активистов, к активности при утверждении на сессиях подобных крупных расходов.
«Ни один государственный сум не должен расходоваться бесцельно или неэффективно», — подчеркнул Зойир Мирзаев.