Qashqadaryoda tashkil etilgan «O‘zbekneftgaz» AJ agrouchastkasida ekoaksiya o‘tkazildi (foto)
«O‘zbekneftgaz» AJ, Qashqadaryo viloyati hokimligi, Viloyat nuroniylari hamkorligida hududni obodonlashtirish va ko‘kalamzorlashtirish maqsadida ekoaksiya o‘tkazildi.
«Yashil makon» umummilliy loyihasi doirasida o‘tkazilgan ekoaksiyada G‘uzor tumanida «O‘zbekneftgaz» AJning agro uchastkasi tashkil etildi.
Bog‘ning ilk ko‘chatlarni viloyat nuroniylari va «O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruvi raisi Mehriddin Abdullayev ekdi.
Reja bo‘yicha 120 gektar yerni egallagan agro uchastkada 72 ming donadan ziyod mevali va manzarali daraxtlar ekiladi.
Hududning iqlim sharoiti ham hisobga olinib, bog‘ to‘liq tomchilab sug‘orilishi uchun sharoitlar holati o‘rganildi hamda tegishli choralar belgilandi.
Sho‘rtan gaz kimyo majmuasi hamda «Uzbekneftegaz GTL» zavodi hududida amalga oshirilayotgan ushbu loyihada Qashqadaryo viloyat hokimligi vakillari hamda nuroniylarining ham fikri tinglanib ularning takliflari to‘liq inobatga olindi.
Boshqaruv raisi daraxtlarni parvarishlash bilan birga, ushbu hududni obod saqlash, ko‘kalamzorlashtirish uchun tizimli ishlar olib borilishini ta’kidlab o‘tdi.
Bu hududda ekilgan daraxtlar va buta ko‘chatlarini parvarishlash, ularni rivojlanishi uchun maxsus texnika bilan ta’minlanishi belgilandi.
Zarur joylarda sug‘orish tarmoqlari barpo etilib, ekologiya, daraxt ekish va parvarishlash masalalari bilan shug‘ullanadigan alohida mas’ul tayinlab olindi.
Ushbu ekoaksiya davomida ko‘chatlarni ekish, ularni rivojlantirish, kam suv talab qiladigan daraxt navlarini ko‘paytirish bo‘yicha nuroniylar maslahati tinglandi.

В Кашкадарьинской области на агроучастке АО «Узбекнефтегаз» прошла экоакция
АО «Узбекнефтегаз» совместно с хокимиятом Кашкадарьинской области и Старейшинами области провели экоакцию по благоустройству и озеленению территории.
На экоакции, проведенной в рамках общенационального проекта «Яшил макон», в Гузарском районе был организован агроучасток АО «Узбекнефтегаз».
Первые саженцы были посажены Старейшинами области и Председателем Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддином Абдуллаевым.
Согласно плану, на агроучастке площадью 120 га будет посажено более 72 тысяч фруктовых и декоративных деревьев.
С учетом климатических условий региона изучены условия полноценного капельного орошения сада и определены соответствующие меры.
В рамках проекта, который реализуется на Шуртанском газохимическом комплексе и на заводе «Uzbekneftegaz GTL», выслушаны мнения и предложения представителей администрации Кашкадарьинской области.
Председатель Правления отметил, что наряду с уходом за деревьями проводится системная работа по благоустройству и озеленению территории.
Для ухода за деревьями и кустарниками, высаженными на этой территории, планируется снабжение специальной техникой.
В необходимых местах проведены сети для орошения, назначен отдельный ответственный, который будет заниматься вопросами экологии, посадки и ухода за деревьями.
Во время экоакции были выслушаны советы Старейшины по посадке саженцев, размножению сортов деревьев, которые требуют меньше воды.