Қашқадарёда ташкил этилган «Ўзбекнефтгаз» АЖ агроучасткасида экоакция ўтказилди (фото)
«Ўзбекнефтгаз» АЖ, Қашқадарё вилояти ҳокимлиги, Вилоят нуронийлари ҳамкорлигида ҳудудни ободонлаштириш ва кўкаламзорлаштириш мақсадида экоакция ўтказилди.
«Яшил макон» умуммиллий лойиҳаси доирасида ўтказилган экоакцияда Ғузор туманида «Ўзбекнефтгаз» АЖнинг агро участкаси ташкил этилди.
Боғнинг илк кўчатларни вилоят нуронийлари ва «Ўзбекнефтгаз» АЖ Бошқаруви раиси Меҳриддин Абдуллаев экди.
Режа бўйича 120 гектар ерни эгаллаган агро участкада 72 минг донадан зиёд мевали ва манзарали дарахтлар экилади.
Ҳудуднинг иқлим шароити ҳам ҳисобга олиниб, боғ тўлиқ томчилаб суғорилиши учун шароитлар ҳолати ўрганилди ҳамда тегишли чоралар белгиланди.
Шўртан газ кимё мажмуаси ҳамда «Uzbekneftegaz GTL» заводи ҳудудида амалга оширилаётган ушбу лойиҳада Қашқадарё вилоят ҳокимлиги вакиллари ҳамда нуронийларининг ҳам фикри тингланиб уларнинг таклифлари тўлиқ инобатга олинди.
Бошқарув раиси дарахтларни парваришлаш билан бирга, ушбу ҳудудни обод сақлаш, кўкаламзорлаштириш учун тизимли ишлар олиб борилишини таъкидлаб ўтди.
Бу ҳудудда экилган дарахтлар ва бута кўчатларини парваришлаш, уларни ривожланиши учун махсус техника билан таъминланиши белгиланди.
Зарур жойларда суғориш тармоқлари барпо этилиб, экология, дарахт экиш ва парваришлаш масалалари билан шуғулланадиган алоҳида масъул тайинлаб олинди.
Ушбу экоакция давомида кўчатларни экиш, уларни ривожлантириш, кам сув талаб қиладиган дарахт навларини кўпайтириш бўйича нуронийлар маслаҳати тингланди.

В Кашкадарьинской области на агроучастке АО «Узбекнефтегаз» прошла экоакция
АО «Узбекнефтегаз» совместно с хокимиятом Кашкадарьинской области и Старейшинами области провели экоакцию по благоустройству и озеленению территории.
На экоакции, проведенной в рамках общенационального проекта «Яшил макон», в Гузарском районе был организован агроучасток АО «Узбекнефтегаз».
Первые саженцы были посажены Старейшинами области и Председателем Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддином Абдуллаевым.
Согласно плану, на агроучастке площадью 120 га будет посажено более 72 тысяч фруктовых и декоративных деревьев.
С учетом климатических условий региона изучены условия полноценного капельного орошения сада и определены соответствующие меры.
В рамках проекта, который реализуется на Шуртанском газохимическом комплексе и на заводе «Uzbekneftegaz GTL», выслушаны мнения и предложения представителей администрации Кашкадарьинской области.
Председатель Правления отметил, что наряду с уходом за деревьями проводится системная работа по благоустройству и озеленению территории.
Для ухода за деревьями и кустарниками, высаженными на этой территории, планируется снабжение специальной техникой.
В необходимых местах проведены сети для орошения, назначен отдельный ответственный, который будет заниматься вопросами экологии, посадки и ухода за деревьями.
Во время экоакции были выслушаны советы Старейшины по посадке саженцев, размножению сортов деревьев, которые требуют меньше воды.