Retseptsiz beriladigan dori vositalari ro‘yxati tasdiqlandi
«Dori vositalari va farmatsevtika faoliyati to‘g‘risida»gi Qonunga muvofiq, Sog‘liqni saqlash vazirligi har yili bir marotaba Retseptsiz beriladigan dori vositalari ro‘yxatini tasdiqlaydi.
Shunga ko‘ra, Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan tasdiqlangan Retseptsiz beriladigan dori vositalari ro‘yxati Adliya vazirligida davlat ro‘yxatidan o‘tkazildi, deb xabar bermoqda «Huquqiy axborot» kanali.
Yangi tahrirda monopreparatlar ro‘yxatidan (ya’ni tarkibida bir dona ta’sir etuvchi moddasi mavjud bo‘lgan dori vositalari), 6 ta nomdagi dori vositalari chiqarib tashlanib, 4 ta yangi dori vositalari nomlari qo‘shilgan.
Majmuaviy preparatlar ro‘yxatidan (tarkibida ikki va undan ortiq ta’sir etuvchi moddasi bo‘lgan dori vositalari) esa 67 ta nomdagi dori vositalari chiqarib tashlangan va 91 ta yangi dori vositalari nomlari qo‘shilgan.

Утвержден список лекарств, отпускаемых без рецепта
Министерство юстиции Узбекистана зарегистрировало обновленный Список лекарственных средств, отпускаемых без рецепта, сообщает «Телеграм»-канал «Huquqiy axborot».
Из новой редакции списка исключены 6 наименований монопрепаратов (лекарственное средство, которое содержит в своем составе только один компонент) и 4 наименований добавлены.
Из списка комплексных препаратов (лекарственное средство, которое содержит в своем составе два или более компонентов) исключены 67 наименований лекарственных средств и 91 наименований добавлены.
Теперь число монопрепаратов, отпускающихся без рецепта составляет 189, а число комплексных препаратов, отпускающихся без рецепта составляет 1087 лекарственных средств.