Samarqand bilan ikki tuman o‘rtasida elektropoyezd qatnovi yo‘lga qo‘yiladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 29 aprel kuni Samarqand shahrida transport tizimini rivojlantirish bo‘yicha rejalar taqdimoti bilan tanishdi.
Unda Pastdarg‘om va Bulung‘ur tumanlarini Samarqand shahri bilan bog‘laydigan elektropoyezd qatnovini yo‘lga qo‘yish taklifi bildirildi.
Yo‘l-transport infratuzilmasini yaxshilash rejalari bo‘yicha ham axborot berildi. Bu yil Samarqand shahrida 160 kilometr yo‘l ta’mirlanadi, 5 ta yo‘l o‘tkazgich qurilishi boshlanadi. 102 ta yangi bekat tashkil qilinib, mavjudlari tartibga keltiriladi.
Davlatimiz rahbari yo‘llar qurish va ta’mirlash bilan birga ularni sifatli saqlash ham zarurligini ta’kidladi.
– Biz ko‘p yo‘l qurdik, lekin uning ekspluatatsiyasi bilan aytarli shug‘ullanilmadi. Yo‘llarning balansi, foydalanish muddatining tahlili yo‘q. Sarflanayotgan mablag‘ maqsadli emas. Ba’zan yo‘l ustiga yana yo‘l quriladi. Shuning uchun qayerga yo‘l qurish, qaysini ta’mirlashni Yo‘l harakati xavfsizligi xizmati aytishi kerak. Chunki ko‘chalardagi tirbandlik, xavfsizlik shunga bog‘liq, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Taqdimotda Samarqand viloyati maxsus ekspluatatsiya-montaj bo‘linmasi tomonidan amalga oshiriladigan ishlar ham ko‘rib chiqildi. Samarqand shahridagi 49 ta chorrahada «transport oqimini raqamli boshqarish» tizimi joriy etilishi, 140 ta chorrahaga zamonaviy svetoforlar o‘rnatilishi, markaziy ko‘chalar zamonaviy yo‘l belgilari bilan jihozlanishi qayd etildi. Natijada svetoforda turish vaqti 31 foizga, harakat vaqti 36 foizga, harakat tezligi 17 foizga yaxshilanadi.
Yo‘l quruvchi tashkilotlar va Yo‘l harakati xavfsizligi xizmati xodimlarini o‘qitish, malakasi va dunyoqarashini oshirish, tanlov asosida ishga olish muhimligi ko‘rsatib o‘tildi.

Между городом Самаркандом и двумя районами запустят электрички
Как сообщалось ранее, Шавкат Мирзиёев 29 апреля ознакомился с презентацией о планах развития транспортной системы города Самарканда.
Предложено запустить электропоезд, соединяющий Пастдаргомский и Булунгурский районы с Самаркандом.
Также представлена информация о планах по улучшению дорожно-транспортной инфраструктуры. В этом году в Самарканде отремонтируют 160 километров дорог, начнется строительство 5 путепроводов. Будут организованы 102 новые остановки, приведены в порядок существующие.
Наряду со строительством и ремонтом дорог глава государства подчеркнул необходимость их качественного содержания.
- Мы построили много дорог, но их эксплуатации уделяется недостаточно внимания. Нет баланса дорог, нет анализа срока службы. Деньги тратятся нецелевым образом. Иногда дорогу строят там, где она уже есть. Поэтому Служба безопасности дорожного движения должна говорить, где строить, а где ремонтировать дорогу. Потому что от этого зависит загруженность дорог и безопасность, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Как известно, в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 4 апреля текущего года «О мерах по надежному обеспечению безопасности человека и резкому сокращению случаев смертности на автомобильных дорогах» специальные эксплуатационно-монтажные подразделения Совета Министров Республики Каракалпакстан и областных хокимиятов переданы управлениям безопасности дорожного движения территориальных органов внутренних дел.
В ходе презентации рассмотрена работа, проводимая специальным эксплуатационно-монтажным подразделением Самаркандской области. Отмечалось, что на 49 перекрестках Самарканда будет внедрена система цифрового управления дорожным движением, на 140 перекрестках будут установлены современные светофоры, на центральных улицах будут установлены современные дорожные знаки. В результате время ожидания на светофоре сократится на 31 процент, время движения - на 36 процентов, скорость движения увеличится на 17 процентов.
Указано на важность обучения, повышения квалификации и расширения кругозора работников дорожно-строительных организаций и сотрудников СБДД, осуществления набора кадров на конкурсной основе.