Самарқанд билан икки туман ўртасида электропоезд қатнови йўлга қўйилади
Президент Шавкат Мирзиёев 29 апрель куни Самарқанд шаҳрида транспорт тизимини ривожлантириш бўйича режалар тақдимоти билан танишди.
Унда Пастдарғом ва Булунғур туманларини Самарқанд шаҳри билан боғлайдиган электропоезд қатновини йўлга қўйиш таклифи билдирилди.
Йўл-транспорт инфратузилмасини яхшилаш режалари бўйича ҳам ахборот берилди. Бу йил Самарқанд шаҳрида 160 километр йўл таъмирланади, 5 та йўл ўтказгич қурилиши бошланади. 102 та янги бекат ташкил қилиниб, мавжудлари тартибга келтирилади.
Давлатимиз раҳбари йўллар қуриш ва таъмирлаш билан бирга уларни сифатли сақлаш ҳам зарурлигини таъкидлади.
– Биз кўп йўл қурдик, лекин унинг эксплуатацияси билан айтарли шуғулланилмади. Йўлларнинг баланси, фойдаланиш муддатининг таҳлили йўқ. Сарфланаётган маблағ мақсадли эмас. Баъзан йўл устига яна йўл қурилади. Шунинг учун қаерга йўл қуриш, қайсини таъмирлашни Йўл ҳаракати хавфсизлиги хизмати айтиши керак. Чунки кўчалардаги тирбандлик, хавфсизлик шунга боғлиқ, – деди Шавкат Мирзиёев.
Тақдимотда Самарқанд вилояти махсус эксплуатация-монтаж бўлинмаси томонидан амалга ошириладиган ишлар ҳам кўриб чиқилди. Самарқанд шаҳридаги 49 та чорраҳада «транспорт оқимини рақамли бошқариш» тизими жорий этилиши, 140 та чорраҳага замонавий светофорлар ўрнатилиши, марказий кўчалар замонавий йўл белгилари билан жиҳозланиши қайд этилди. Натижада светофорда туриш вақти 31 фоизга, ҳаракат вақти 36 фоизга, ҳаракат тезлиги 17 фоизга яхшиланади.
Йўл қурувчи ташкилотлар ва Йўл ҳаракати хавфсизлиги хизмати ходимларини ўқитиш, малакаси ва дунёқарашини ошириш, танлов асосида ишга олиш муҳимлиги кўрсатиб ўтилди.

Между городом Самаркандом и двумя районами запустят электрички
Как сообщалось ранее, Шавкат Мирзиёев 29 апреля ознакомился с презентацией о планах развития транспортной системы города Самарканда.
Предложено запустить электропоезд, соединяющий Пастдаргомский и Булунгурский районы с Самаркандом.
Также представлена ​​информация о планах по улучшению дорожно-транспортной инфраструктуры. В этом году в Самарканде отремонтируют 160 километров дорог, начнется строительство 5 путепроводов. Будут организованы 102 новые остановки, приведены в порядок существующие.
Наряду со строительством и ремонтом дорог глава государства подчеркнул необходимость их качественного содержания.
- Мы построили много дорог, но их эксплуатации уделяется недостаточно внимания. Нет баланса дорог, нет анализа срока службы. Деньги тратятся нецелевым образом. Иногда дорогу строят там, где она уже есть. Поэтому Служба безопасности дорожного движения должна говорить, где строить, а где ремонтировать  дорогу. Потому что от этого зависит загруженность дорог и безопасность, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Как известно, в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 4 апреля текущего года «О мерах по надежному обеспечению безопасности человека и резкому сокращению случаев смертности на автомобильных дорогах» специальные эксплуатационно-монтажные подразделения Совета Министров Республики Каракалпакстан и областных хокимиятов переданы управлениям безопасности дорожного движения территориальных органов внутренних дел.
В ходе презентации рассмотрена работа, проводимая специальным эксплуатационно-монтажным подразделением Самаркандской области. Отмечалось, что на 49 перекрестках Самарканда будет внедрена система цифрового управления дорожным движением, на 140 перекрестках будут установлены современные светофоры, на центральных улицах будут установлены современные дорожные знаки. В результате время ожидания на светофоре сократится на 31 процент, время движения - на 36 процентов, скорость движения увеличится на 17 процентов.
Указано на важность обучения, повышения квалификации и расширения кругозора работников дорожно-строительных организаций и сотрудников СБДД, осуществления набора кадров на конкурсной основе.