2025 yil 3 iyul kuni Samarqandda Butunjahon sayyohlik alyansining «Ipak yo‘lidagi turizm» (WTA Silk Road Dialogue) xalqaro muloqoti bo‘lib o‘tmoqda.
Forum Turizm qo‘mitasi va Butunjahon sayyohlik alyansining (WTA) hamkorligida hamda O‘zbekiston Ekologiya va iqlim o‘zgarishi vazirligi va Xitoy Madaniyat va turizm vazirligi ko‘magida o‘tkazilmoqda.
Tadbirda BMT-Turizm Bosh kotibi Z. Pololikashvili, Turizm qo‘mitasi raisi Umid Shadiyev, WTA raisi Chjan Syuy, shuningdek, 250 ga yaqin mehmon jumladan, Xitoy, O‘zbekiston va boshqa davlatlar hamda hududlarning rasmiy vakillari, xalqaro sayyohlik tashkilotlari a’zolari, WTA a’zolari, soha mutaxassislari va ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etmoqda.
«Ipak yo‘li muloqoti orqali yorqin kelajakni barpo etamiz» shiori ostida o‘tkazilayotgan tadbir dasturi plenar majlislar, davra suhbatlari, B2B uchrashuvlar, taqdimotlar va sessiyalarni o‘z ichiga oladi. Tadbir ishtirokchi mamlakatlar o‘rtasida yangi hamkorliklar o‘rnatish va sayyohlik aloqalarini kengaytirishga xizmat qiladi.
Mazkur muloqot O‘zbekistonning Markaziy Osiyodagi yetakchi sayyohlik yo‘nalishlaridan biri sifatidagi imidjini oshiradi hamda mintaqada xalqaro turizmni rivojlantirish, madaniy almashinuvni kuchaytirish va o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish uchun yangi imkoniyatlar yaratadi.

Форум проводится Комитетом по туризму и Всемирным туристским альянсом (WTA) при поддержке Министерства экологии и изменений климата Узбекистана и Министерства культуры и туризма Китая.
В мероприятии принимают участие Генеральный секретарь ООН Туризма З.Пололикашвили, председатель Комитета по туризму Умид Шадиев, председатель WTA Чжан Сюй, а также около 250 гостей, включая официальных лиц из Китая, Узбекистана и других стран, и регионов, представителей международных туристических организаций, членов WTA, экспертов отрасли и представителей СМИ.
Программа мероприятия, которое проходит под девизом «Строим лучшее будущее через диалог Шёлкового пути», включает пленарные заседания, «круглые столы», В2В встречи, презентации и тематические сессии, способствующие развитию новых партнёрств и расширению туристических связей между странами-участниками.
Мероприятие способствует укреплению имиджа Узбекистана как одного из ведущих туристических направлений Центральной Азии и открывает новые возможности для развития международного туризма, расширения культурного обмена и взаимовыгодного сотрудничества в регионе.