Sergeli tumani hokimi Nozim Husanov Toshkent shahar hokimligi binosida ommaviy axborot vositalari vositalari xodimlari bilan uchrashib, tumanda amalga oshirilayotgan o‘zgarishlar haqida hisobot berdi, jurnalistlarning savollariga javob qaytardi.
Jumladan, u tuman hududida joylashgan «Sergeli» avtomobil bozorining ko‘chirilishi bilan bog‘liq OAVda keng tarqalgan ma’lumotlarga oydinlik kiritdi.
«Dastlab poytaxtdagi barcha ulgurji bozorlarni shahar tashqarisiga ko‘chirish konsepsiyasi ishlab chiqilgan edi, ammo shundog‘am hamma bozorlar shahar tashqarisida. Shu jumladan, «Sergeli» avtomobil bozorini ham Toshkent viloyatiga ko‘chirish rejalashtirilgandi, biroq ushbu variant ayni paytda ko‘rib chiqilmoqda. Bozor juda katta maydonni — 24 gektarni egallaydi. Buning uchun xuddi shunday yangi maydonni topish, uni qurish, shundan keyingina bozorni ko‘chirishimiz kerak. Bularning barchasi ma’lum vaqtni talab qiladi», — deb aytdi Nozim Husanov.
Sergeli tumani hokimi avtomobil bozorini Sergeli tumani hududida qoldirish istagida ekanini, u tuman budjetiga yiliga 11 mlrd so‘m keltirishini, shu bois bunday tushumdan voz kechishni istamasligini aytib o‘tdi.
«Hozir ushbu bozorni tumanimizda qoldirish takliflarini o‘rganayapmiz, lekin u aholiga ham xalal bermasligi kerak. Avtomobil bozorini transport oqimiga xalal bermasligi uchun Sergelining boshqa hududiga, masalan, Toshkent viloyati bilan chegaradosh hududlardan biriga ko‘chirishimiz mumkin. Kichik halqa yo‘li yoqasi bo‘ylab Toshkent viloyati bilan chegaradosh shunday hudud bor», — deb aytdi Sergeli tumani hokimi.
Eslatib o‘tamiz, Sergeli mashina bozori dastlab Toshkent viloyatining Chinoz, so‘ngra Yuqori Chirchiq tumaniga ko‘chirilishi haqida xabarlar tarqalgandi.

Хоким Сергелинского района: «Мы пытаемся оставить автомобильный рынок в Сергели»
Хоким Сергелийского района Нозим Хусанов, назначенный на эту должность в мае, заявил, что не хотел бы переносить действующий авторынок за черту Ташкента. Об этом он сказал в ходе пресс-конференции в среду.
Ранее была разработана концепция по переносу всех оптовых рынков столицы за город. Автомобильный рынок «Сергели» планировалось перевести в Юкоричирчикский район Ташкентской области, однако этот вариант все еще на рассмотрении, сообщил Нозим Хусанов.
«Рынок занимает очень большую территорию — 24 га. Для этого надо найти такую же территорию, обустроить ее, а потом перевести наших предпринимателей», — отметил он.
Хоким Сергелийского района выразил желание оставить авторынок на территории Сергелийского района, но переместить его в другое место. «Чтобы он не мешал транспортному потоку. Есть такие территории, которые граничат с Ташкентской областью вдоль Малой кольцевой дороги», — сказал он.
По словам Хусанова, авторынок приносит районному бюджету 11 млрд сумов в год. «Мне не хотелось бы эти поступления терять. Мы сейчас изучаем предложения, чтобы оставить этот рынок у нас на районе, но чтобы он также не мешал жителям», — подчеркнул Нозим Хусанов.