Shavkat Mirziyoyev yangi tibbiyot markazi qurilish ishlari bilan tanishdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev yaqinda o‘zining Oliy Majlisga Murojaatnomasida joriy yilda o‘tkir buyrak yetishmovchiligi bo‘lgan 5 mingdan ortiq bemor ilk bor bepul gemodializ xizmati bilan qamrab olinishi, buning uchun budjetdan 140 milliard so‘m ajratilishini ta’kidlagan edi.
Davlatimiz rahbari bugun shu yo‘nalishdagi yangi majmua – Respublika ixtisoslashtirilgan nefrologiya va buyrak transplantatsiyasi ilmiy-amaliy tibbiyot markazidagi qurilish ishlari bilan tanishdi. Bu haqda prezident matbuot xizmati xabar berdi.
Yurtimizdagi tabiiy sharoit buyrak kasalliklarini keltirib chiqarish omillaridan biri. Masalan, o‘tgan yili surunkali buyrak kasalligi bilan 118 mingdan ziyod bemor dispanser kuzatuvida bo‘lgan. Ularning 23 ming nafarida surunkali buyrak yetishmovchiligi bo‘lgan, 5 mingdan ziyodi gemodializga muhtojlik sezgan. Bu kabi muammolar davolashning zamonaviy infratuzilmasini tashkil etish zaruratini qo‘yayotgan edi.
Poytaxtimizning Yunusobod tumanida qurilayotgan tibbiyot markazi shu boradagi ishlardan biridir. Bu joy ilgari Toshkent shahar nefrologiya shifoxonasi edi. Uning eskirgan binosida gemodializ olish uchun o‘rinlar soni ehtiyojdan bir necha baravar kam, aholiga sifatli nefrologiya yordami ko‘rsatish imkoniyati ancha cheklangan edi.
Prezidentimizning 2018-yil 12-iyuldagi «O‘zbekiston Respublikasi aholisiga nefrologiya va gemodializ yordami ko‘rsatish samaradorligini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi qaroriga muvofiq, mazkur shifoxona negizida Respublika ixtisoslashtirilgan nefrologiya va buyrak transplantatsiyasi ilmiy-amaliy tibbiyot markazi tashkil etildi.
Bugungi kunda bu yerda ikkita yangi davolash korpusi barpo etilmoqda. Joriy yilda 3-4-korpuslar foydalanishga topshiriladi. Kelasi yili mavjud binolar ta’mirlanadi.
Shavkat Mirziyoyev qurilish jarayonini ko‘zdan kechirdi.
— Yurtimizda nefrologiya rivojlanmagan. Ayniqsa, hududlarda klinikalar ham, mutaxassislar ham yetishmaydi. Ko‘pchilik bemorlar shifoxonaga kasallikning oxirgi bosqichida kelyapti. Shuning uchun, avvalo, odamlarning bu bo‘yicha bilimi, xabardorligini oshirish kerak. Qoraqalpog‘iston va viloyatlarda ham shifoxonalar tashkil etib, bu markaz bilan onlayn bog‘lash, tarmoqqa aylantirish, tizimli profilaktika ishlarini yo‘lga qo‘yish zarur, — dedi Prezident.
Hududlarda faoliyat yuritayotgan shifokorlarni ushbu markazda o‘qitib, malakasini oshirish, davolanish uchun moddiy imkoniyati yo‘q bemorlarni davlat himoyasiga olish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Besh qavatli davolash korpusi 170 o‘ringa mo‘ljallangan bo‘lib, bu yerda transplantatsiya, reabilitatsiya, ekstrakorporal detoksikatsiya, buyrak autoimmun kasalliklari, intensiv nefrologiya kabi bo‘limlar, shuningdek, Nefrologiya, gemodializ va buyrak transplantatsiyasi kafedrasi, poliklinika, dorixona joylashadi. Barcha bo‘limlar yuqori texnologik tibbiy uskuna va jihozlar bilan ta’minlanadi.
Ikki qavatli yana bir binoda 60 ta kattalar va bolalar gemodializ joylari bo‘ladi. Ahamiyatlisi, markazda birinchi marotaba bolalar gemodializ xizmati yo‘lga qo‘yiladi.
Markazdagi qurilish-ta’mirlash ishlari natijasida bemorlarga tibbiy yordam ko‘rsatish sifati va qamrovi oshadi. Ambulator va statsionar tartibda 100 dan ortiq tibbiy xizmatlar yo‘lga qo‘yiladi. Jumladan, yiliga 60 mingdan ortiq gemodializ muolajalari, 150 ta noyob buyrak ko‘chirib o‘tkazish amaliyoti bajariladi. Buyrak to‘qimasi biospiyasi yo‘nalishida yiliga 150 dan ortiq amaliyot, buyrak qon tomirlarida minimal invaziv diagnostika va davolash muolajalari o‘tkaziladi, 50 dan ortiq bemorda permanent kateterizatsiya muolajalari olib boriladi.
Tibbiyot oliy o‘quv yurtlarining 7 ta kafedrasi shu yerda faoliyat yuritadi. Bu nefrologiya sohasida «ta’lim – amaliyot – ilm-fan» integratsiyasini ta’minlashga xizmat qiladi. Ilg‘or xorijiy tibbiyot markazlari bilan birgalikda yangi davolash texnologiyalari va standartlari ishlab chiqilib, amaliyotga joriy etiladi.
Shuningdek, mazkur muassasa boshqa ixtisoslashtirilgan tibbiyot markazlari, hududlardagi shifoxonalar bilan hamkorlikda aholini muntazam ravishda tibbiy ko‘rikdan o‘tkazib boradi.

Мирзиёев ознакомился со строительством медицинского центра нефрологии и трансплантации почки
В недавнем Послании Олий Мажлису глава государства отметил, что в этом году более 5 тысяч пациентов с острой почечной недостаточностью впервые будут охвачены бесплатными услугами гемодиализа, на эти цели из бюджета будет выделено 140 миллиардов сумов.
Сегодня Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился со строительством нового комплекса – Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра нефрологии и трансплантации почки, сообщает пресс-служба президента.
В силу природно-климатических условий в нашей стране высок риск развития заболеваний почек. К примеру, в прошлом году на диспансерном наблюдении находилось более 118 тысяч пациентов с хроническими болезнями. Из них 23 тысячи страдали хронической почечной недостаточностью и более 5 тысяч нуждались в гемодиализе. Это требует создания современной лечебной инфраструктуры.
Важным шагом в этом направлении является строительство указанного медицинского центра в Юнусабадском районе столицы. Прежде здесь располагалась Ташкентская городская нефрологическая больница. В устаревшем здании больницы количество мест для гемодиализа было в несколько раз меньше, чем необходимо, в связи с чем возможности оказывать населению качественную нефрологическую помощь были очень ограничены.
В соответствии с Указом Президента от 12 июля 2018 года «О мерах по повышению эффективности нефрологической и гемодиализной помощи населению Республики Узбекистан» создан Республиканский специализированный научно-практический медицинский центр нефрологии и трансплантации почки.
Сегодня здесь возводятся два новых лечебных корпуса, которые будут сданы в нынешнем году. Уже действующие корпуса будут отремонтированы в следующем году.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с ходом строительства.
- В нашей стране нефрология не развита. Не хватает и клиник, и специалистов, особенно в регионах. Большинство больных попадают в больницу на последних стадиях заболевания. Поэтому в первую очередь необходимо повышать уровень знаний и осведомленности людей. Следует создать больницы в Каракалпакстане и областях, установить онлайн-взаимодействие с данным центром, сформировать единую сеть, наладить системную профилактику, - сказал Президент.
Дано указание организовать в центре обучение и повышение квалификации врачей, работающих в регионах, государственную поддержку пациентов, материальное состояние которых не позволяет пройти лечение.
Пятиэтажный лечебный корпус рассчитан на 170 коек и включает отделения трансплантации, реабилитации, экстракорпоральной детоксикации, аутоиммунных заболеваний почек, интенсивной нефрологии, а также кафедру нефрологии, гемодиализа и трансплантации почек, поликлинику и аптеку. Все отделения оснащены высокотехнологичным медицинским оборудованием.
В другом двухэтажном корпусе разместятся 60 коек гемодиализа для взрослых и детей. Важно отметить, что впервые в центре будет запущена служба детского гемодиализа.
В результате строительно-ремонтных работ в центре появится возможность повысить качество и расширить охват медицинской помощи. Будет оказываться более 100 видов амбулаторных и стационарных медицинских услуг. В частности, намечено проводить в год более 60 тысяч процедур гемодиализа, а также трансплантацию почек и другие высокотехнологичные операции.
Здесь же будут действовать 7 кафедр медицинских вузов. Это послужит обеспечению интеграции «образование - практика - наука» в области нефрологии. Новые технологии и стандарты лечения будут разрабатываться и применяться на практике в сотрудничестве с передовыми зарубежными медицинскими центрами.
Учреждение также займется регулярными профильными осмотрами населения в сотрудничестве с другими специализированными медицинскими центрами и больницами в регионах.
В перспективе планируется развитие экспорта медуслуг за счет преобразования центра в медицинский кластер на основе государственно-частного партнерства.