«COVID-19ning keyingi to‘lqinlari asoratlariga yana 10 trillion sarflashdan oldin, bizning hisob-kitoblarimizga ko‘ra, butun olam yangi dori vositalari, jumladan, ishlab chiqilayotgan vaksinalarga 100 milliard sarflashiga to‘g‘ri keladi», — dedi u Jeneveda bo‘lib o‘tgan brifingda.
JSST bosh direktorining so‘zlariga ko‘ra, birinchi navbatda, hozir JSSTning COVID-19ga qarshi kurashish uchun dori vositalarini ishlab chiqish, ishlanmalarni tezlashtirish, ishlab chiqarish va tartibga solish bo‘yicha xalqaro dasturiga 31,3 milliard zarur.

В ВОЗ оценили затраты на международную борьбу с COVID-19
Стоимость международной борьбы с COVID-19 составит как минимум 100 миллиардов долларов, заявил гендиректор ВОЗ Тедрос Адханом Гебрейесус.
«Прежде чем тратить еще 10 триллионов на последствия следующей волны COVID-19, по нашим оценкам миру необходимо будет потратить 100 миллиардов на новые средства, особенно на новые вакцины, которые разрабатываются», - сказал он на брифинге в Женеве.
По словам гендиректора ВОЗ, в первую очередь сейчас необходимо 31,3 миллиарда на международную программу ВОЗ по ускорению разработок, производства, регулирования, покупки и добычи средств для борьбы с COVID-19.