Koronavirusga qarshi birinchilardan bo‘lib vaksina olganlar isitma, zirqirash va og‘riq haqida so‘zlab berishdi
Koronavirusga qarshi Rossiya vaksinasini birinchilardan bo‘lib o‘zlarida sinab ko‘rgan ikki nafar ko‘ngilli preparatni qabul qilgandan so‘ng paydo bo‘lgan bosh og‘rig‘i, isitma va tanadagi zirqirashlar haqida gapirib berdi.
Andrey Volnikov
Sechenova universiteti bitiruvchisi, 2D-rassom 24 yoshli Andrey Volnikovning so‘zlariga ko‘ra, sinov paytida ko‘ngillilar ikki guruhga ajratilgan. Birinchi guruhda bitta tarkibli, ikkinchisida esa ikki tarkibli vaksina sinab ko‘rildi.
«Men birinchi guruhda edim — bizga bir marta yuborishdi, xolos. Birinchi kuni ahvolim yomon edi: bosh og‘ridi, mushaklar qaqshadi. Biroq bunday «noxushliklar» ko‘pgina vaksinalar kuzatiladi, tabiiy hol», — deydi u.
Anna Kutkina
12 yoshli qizaloqning onasi va auditor 37 yoshli Anna Kutkinaning aytishicha, vaksinatsiya paytida qo‘rqib ketgan.
«Kechga borib tana haroratim birdaniga 38 darajaga ko‘tarildi, boshim og‘ridi, tanam zirqirayotganini his qildim», — deb eslaydi rossiyalik ayol: «Oxirida hech qanday qo‘rqinchli narsa yo‘q».
Dori vositalarini davlat ro‘yxatiga olish xizmati saytida chop etilgan preparat yo‘riqnomasida et uvushishi, tana harorati ko‘tarilishi, umumiy lohaslik, in’yeksiya joyidagi og‘riq, shish, ko‘ngil aynishi, ishtahasizlik kabi noxushliklar qayd etib qo‘yilgan.
«Ayrim bemorlarda allergik reaksiyalar rivojlanishi, qon zardobida buyrak transaminazalari, kreatin va kreatinfosfokinazalari qisqa fursatga ko‘payishi  mumkin», — deb ogohlantiradi vaksina ishlab chiquvchilar.
Prezident Vladimir Putin kecha, 11-avgust kuni dunyoda ilk bor Rossiyada koronavirusga qarshi vaksina rasman ro‘yxatga olinganini e’lon qildi.
Rossiya sog‘liqni saqlash vaziri Mixail Murashko ro‘yxatga olingan koronavirusga qarshi birinchi vaksina yuqori samaradorligini ko‘rsatganligini ma’lum qildi.

Испытавшие российскую вакцину от COVID-19 рассказали о боли, жаре и ломоте
Двое добровольцев, которые одними из первых испытали на себе российскую вакцину от коронавируса, рассказали о головных болях, жаре и ломоте в теле после введения препарата. Их монологи публикует издание «Такие дела».
Андрей Вольников
По словам 24-летнего Андрея Вольникова, выпускника Сеченовского университета, 2D-художника, при проведении испытаний добровольцев разделили на две группы. В первой группе тестировали однокомпонентную вакцину, в другой — двухкомпонентную. «Я был в первой группе — нам раз ввели, и все. Самочувствие было плохое в первый день: болела голова, ломота мышц. Но это «побочка» многих вакцин, это нормально», — рассказал он.
Анна Куткина
Как рассказала 37-летняя Анна Куткина, аудитор и мать 12-летней девочки, во время вакцинации ей «было страшно». «К вечеру резко поднялась температура до 38 градусов, болела голова, я чувствовала ломоту в теле», — вспомнила россиянка, подчеркнув, что «в итоге ничего страшного не было».
В инструкции к препарату, опубликованной на сайте госреестра лекарственных средств, говорится и о таких побочных эффектах вакцины, как озноб, повышение температуры тела, общее недомогание, боль в месте инъекции, отечность, тошнота, снижение аппетита. «У некоторых пациентов возможно развитие аллергических реакций, кратковременное повышение уровня печеночных трансаминаз, креатина и креатинфосфокиназы в сыворотке крови», — предупреждают разработчики вакцины.
О регистрации препарата стало известно 11 августа. Президент Владимир Путин объявил, что Россия стала первой страной в мире, которая зарегистрировала препарат. Глава Минздрава России Михаил Мурашко заявил, что зарегистрированная первая вакцина от коронавируса показала высокую эффективность.