«Biz ko‘p tekshiruv o‘tkazyapmiz. <…> Ochig‘ini aytganda, testlar hech nimaga arzimaydi. E’tibor bergan bo‘lsangiz, Putin (Rossiya prezidenti - tahr.) yuqumli kasalliklar shifoxonasiga tashrif buyurganidan so‘ng u yerda bosh shifokorning virusga chalinganligi ma’lum bo‘ldi va u (shifokor - tahr.) hissiyotga berilib, testlarning noto‘g‘ri ekanini gullab qo‘ydi. <…> U «Men endi bu testlardan foydalanmayman, faqat 60 foiz javoblar to‘g‘ri chiqyapti», dedi. U 60, dedi, lekin menimcha, faqat 30 foizda to‘g‘ri chiqadi. Biz buni ko‘p kuzatdik», - degan Lukashenko Grodnensk viloyatiga tashrifi chog‘ida.
STV kanalining xabar berishicha, Rossiya testlarini tanqid qilar ekan, Lukashenko Belarus AES qurilishida ishlayotgan rossiyaliklarda koronavirus borligi gumon qilingani bilan bog‘liq vaziyatni misol keltirdi.
«Shu yerda ham rossiyaliklar tibbiy ko‘rikdan o‘tishdi, atom elektr stansiyasiga kelib, 15 kishini davoladilar, keyin Rossiyaning testlari bilan tekshirishdi - hammasi ijobiy. Yana shifoxonaga yotqizib davolash kerak. Rossiya testlaridan voz kechdik, o‘zimizniki va Xitoynikidan foydalangan edik, faqat bir kishida koronavirus aniqlandi», - dedi Belarus rahbari.

Лукашенко: российские тесты на коронавирус «ни к черту» не годятся
Президент Белоруссии Александр Лукашенко заявил, что российские тест-системы для выявления нового коронавируса COVID-19 часто дают ошибочные результаты, передает РИА Новости.
«Много тестируем. <…> Но должен откровенно сказать – тесты ни к черту. Вы, наверное, заметили, Путин (президент России – прим) был в одной больнице инфекционной и после этого там заболел главный врач и в сердцах проговорился. <…> Говорит: «Я не буду больше этими тестами пользоваться: на 60% только дают правильные показания». Российские тест-системы. Это он сказал 60%, а мне кажется, всего 30%. И мы часто (это) обнаруживали», – заявил Лукашенко во время рабочей поездки в Гродненскую область.
Телеканал СТВ сообщает на своем сайте, что в контексте критики российских тестов Лукашенко привел пример ситуации, когда у россиян, работающих на строительстве Белорусской АЭС, подозревали коронавирус.
«Даже здесь вот обследовали россиян, на атомную станцию приехали, всех 15 человек пролечили, исследовали российскими тестами – все положительно. Опять клади в больницу и лечи. Отказались от российских тестов, взяли свои, китайские – один только человек оказался коронавирусный», – заявил белорусский лидер.