Mutaxassis denge isitmasini boshidan o‘tkazgan odamlarda COVID-19ga immunitet borligini qayd etdi. Amerika Dyuk universiteti professori Migel Nikolelisning so‘zlariga ko‘ra, denge tarqalishi qayd etilgan hududlarda koronavirus infeksiyasi bilan kasallanish holati sekin o‘sganligi kuzatilgan. Bu olimning ushbu xastalik bilan kasallangan insonlar tanasida COVID-19ga antitanacha bo‘lishi mumkin degan xulosa chiqarishiga sabab bo‘ldi.
Ushbu ajoyib kashfiyot denge flavivirus serotiplari va SARS-CoV-2 o‘rtasidagi immunologik o‘zaro reaktivlikning imkoniyatlarini oshiradi, — deyiladi tadqiqotda.
Nikolelisning aytishicha, bordi-yu, uning taxmini to‘g‘ri bo‘lib chiqsa, denge isitmasi bilan kasallanish yoki unga qarshi vaksina immunizatsiyasi COVID-19ga qarshi himoya bilan ta’minlashi mumkin.

Названа болезнь, которая может дать иммунитет к коронавирусу
Учёные узнали об иммунитете к COVID-19 у перенёсших лихорадку денге. Как заявил профессор американского Университета Дьюка Мигель Николелис, в районах, где ранее фиксировались вспышки денге, наблюдался медленный рост заболеваемости коронавирусной инфекцией. Это натолкнуло его на выводы о том, что люди, которые переболели этим заболеванием, могут иметь антитела к COVID-19.
Это поразительное открытие поднимает интригующую возможность иммунологической перекрёстной реактивности между серотипами флавивируса денге и SARS-CoV-2, — говорится в исследовании, которое приводит Reuters.
По словам Николелиса, если его гипотеза окажется верной, то заболевание лихорадкой денге или иммунизация вакциной против неё может обеспечить защиту от COVID-19. Это открытие, как считает учёный, может говорить о возможности иммунологической перекрёстной реактивности между серотипами флавивируса денге и SARS-CoV-2.